Jubileusz 60-lecia Szkoły
24.06.2026
10 czerwca 2026 roku społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu świętowała wyjątkowy jubileusz. Tegoroczne obchody były okazją do uczczenia 80-lecia szkolnictwa artystycznego w Zgorzelcu, 60-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia.
Świętowanie rozpoczęło się koncertem Zakładowej Orkiestry Dętej PGE KWB Turów przed budynkiem szkoły oraz występem uczniów z klas I-III cyklu 6-letniego pod kierunkiem Anny Łopatki. Następnie ulicami miasta przeszedł „Marsz dla muzyki”, którego uczestnicy udali się do kościoła pw. św. Bonifacego, gdzie odprawiono mszę świętą. Jej oprawę muzyczną zapewnił Chór PSM pod dyrekcją Przemysława Mazurka z organowym towarzyszeniem Przemysława Chałupki. Kulminacyjnym punktem jubileuszu była uroczysta gala, która odbyła się w Pałacu w Łagowie.
Podczas gali uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla szkolnictwa artystycznego. Złote Medale za długoletnią służbę w imieniu Pana Prezydenta RP Karola Nawrockiego wręczył Wicewojewoda Dolnośląski, Pan Artur Jurkowski, następującym pracownikom:
Małgorzacie Dudzie,
Małgorzacie Fornagiel,
Annie Krynickiej,
Annie Łopatce,
Ireneuszowi Rapakowi,
Mieczysławowi Sztulbergowi,
Wiesławie Żandarskiej.
Srebrnymi Medalami odznaczono:
Iwonę Gułę,
Dorotę Straburzyńską.
Brązowe Medale otrzymali:
Przemysław Bereziuk,
Anna Krupa,
Jagoda Leśniak,
Dominik Lewicki,
Joanna Lewicka.
Wręczono także Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Z rąk st. wizytator Pani Małgorzaty Panek-Kiszczak otrzymali je:
Dorota Barczyk - nagroda I stopnia,
Joanna Lewicka - nagroda II stopnia,
Dominik Lewicki - nagroda II stopnia,
Sebastian Sochanowski - nagroda II stopnia.
Dyplomy uznania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrali:
Mateusz Boduch,
Mariola Dworak,
Alicja Malec.
Nagrodami Dyrektora Szkoły wyróżniono:
Przemysława Bereziuka,
Przemysława Chałupkę,
Annę Krupę,
Pawła Kurka,
Jagodę Leśniak,
Przemysława Mazurka,
Krzysztofa Spiesza,
Karolinę Stachowiak,
Krzysztofa Starzyńskiego,
Dorotę Straburzyńską,
Artura Tomczaka,
Yaninę Yagovenko.
Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie Nagrody Specjalnej za 50 lat pracy Bożenie Wiktor – wieloletniej pracownik administracji, której działalność na rzecz szkoły i edukacji muzycznej została uhonorowana owacją zgromadzonych gości.
Podczas gali doceniono również osiągnięcia uczniów w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Nagrody otrzymali:
Wilhelm Bardowski z klasy waltorni Krzysztofa Spiesza,
Lena Krasowska z klasy akordeonu Przemysława Chałupki,
Alicja Kuriata z klasy saksofonu Jagody Leśniak,
Witold Lewicki z klasy wiolonczeli Doroty Straburzyńskiej,
Kamil Przeniosło z klasy puzonu Artura Tomczaka,
Kornel Wesołowski z klasy saksofonu Jagody Leśniak,
Leon Zieja z klasy saksofonu Jagody Leśniak.
Nie zabrakło także podziękowań dla Przyjaciół i Darczyńców szkoły – przedstawicieli samorządów, instytucji, organizacji oraz osób prywatnych, które od lat wspierają działalność placówki i przyczyniają się do jej rozwoju.
Gala połączona została z Koncertem Jubileuszowym, podczas którego zaprezentowali się uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły. W pierwszej części wystąpiła Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Anny Krupy. W programie znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha, w tym "Koncert fortepianowy E-dur", w której partię solową wykonała Zuzanna Horochowska – tegoroczna dyplomantka z klasy fortepianu Dominika Lewickiego. Publiczność z dużym uznaniem przyjęła również wykonanie Koncertu na dwoje skrzypiec J. S. Bacha, w którym jako solistki wystąpiły Anna Krupa oraz Karolina Najechalska – absolwentka zgorzeleckiej szkoły muzycznej. Nie zabrakło także muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz kompozycji Macieja Tabaszewskiego – również tegorocznego dyplomanta szkoły, obecnie równolegle studiującego kompozycję w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Włączenie do programu utworu młodego kompozytora było pięknym podkreśleniem więzi absolwentów z macierzystą szkołą.
Drugą część koncertu wypełnił występ Orkiestry Dętej pod dyrekcją Jagody Leśniak. Zespół zaprezentował repertuar o współczesnym charakterze, sięgając po znane motywy muzyki filmowej, w tym kompozycje z filmu „Jak wytresować smoka”. Owacyjnie przyjęty został występ solistki Mai Banachowicz, która zachwyciła publiczność swoim wokalem. Program uzupełniło efektowne wykonanie utworu „Oregon” Jacoba de Haana – jednej z najbardziej cenionych kompozycji przeznaczonych na orkiestrę dętą. Różnorodność repertuaru oraz wysoki poziom wykonawczy sprawiły, że jubileuszowy koncert stał się prawdziwą muzyczną wizytówką szkoły.
Jubileusz 60-lecia był nie tylko okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień, ale przede wszystkim świętem całej społeczności PSM w Zgorzelcu. Spotkanie uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły stało się czasem wspomnień, wzruszeń i podziękowań, a także potwierdzeniem, że zgorzelecka szkoła muzyczna od dziesięcioleci pozostaje ważnym ośrodkiem kształcenia młodych artystów i życia kulturalnego regionu.
Fot. Andrzej Zieja, TV Bolesławiec