W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samodzielne Stanowisko ds. Nadzoru Higieny Dzieci i Młodzieży

Sprawuje nadzór nad placówkami oświatowo-wychowawczymi takimi jak: żłobki, przedszkola, szkoły, internaty, szkoły wyższe, placówki wychowania pozaszkolnego oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Główne zadania sekcji to:

1. W ramach bieżącego nadzoru sanitarnego kontrola przestrzegania przepisów wymagań higienicznych i zdrowotnych, a w szczególności dotyczących:

  • stanu sanitarno - technicznego budynków i pomieszczeń, w których funkcjonują żłobki, placówki oświatowo - wychowawcze, warsztaty szkolne, szkoły wyższe, ośrodki wypoczynku dzieci i młodzieży,
  • oceny higienicznej procesu nauczania, tj.: dostosowania mebli szkolnych do wzrostu uczniów, rozkładów zajęć lekcyjnych, warunków zdrowotnych w pracowniach komputerowych, parametrów oświetlenia, infrastruktury do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego, oceny warunków higienicznych pobytu dzieci w szkole,
  • nadzoru nad substancjami chemicznymi i ich mieszaninami, stosowanymi w szkolnych pracowniach chemicznych,
  • nadzoru nad gabinetami profilaktyki i pomocy przedlekarskiej w szkołach,
  • egzekwowanie zakazu palenia tytoniu w placówkach oświatowo-wychowawczych.

2. Ocena przygotowania szkół do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

3. Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad warunkami zdrowotnymi placówek sezonowych (wypoczynku zimowego i letniego).

4. Prowadzenie postępowania administracyjnego w zakresie higieny dzieci i młodzieży.

5. Załatwianie spraw bieżących i interwencyjnych z zakresu działalności Nadzoru Higieny Dzieci i Młodzieży PSSE w Bochni.

6. Współpraca z innymi komórkami organizacyjnymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni.

7. Sporządzanie planów działalności kontrolnej oraz sprawozdań z ich realizacji.

8. Współpraca z organami prowadzącymi placówki oświatowo-wychowawcze i innymi jednostkami organizacyjnymi, w zakresie poprawy warunków zdrowotnych, procesów nauczania i wychowania mających wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

9. Współpraca z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w zakresie realizowanych zadań.

{"register":{"columns":[]}}