W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

16.11.2023

rzucanie palenia

16 listopada 2023 roku - Światowy Dzień Rzucania Palenia

16 listopada 2023 roku - Światowy Dzień Rzucania Palenia

 

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Święto to zapoczątkowano w USA, kiedy zachęcono ponad milion palaczy do zaprzestania palenia na jeden dzień. Jest to idealny dzień, aby zastanowić się czy palenie papierosów jest warte utraty zdrowia.

Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz wiele środków toksycznych.. Jak wykazano w badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia!

Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób. Palacze narażeni są m.in. na zachorowanie na: rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę,  chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty, raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, a także choroby oczu tj. katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową oraz impotencję i upośledzenie płodności. Poza zwiększonym ryzykiem zachorowania na różne choroby, palenie tytoniu negatywnie wpływa na stan skóry, paznokci, powoduje przebarwienie zębów oraz nieświeży oddech.

 

Rzuć palenie w 3 krokach:

  1. Znajdź motywację.

Motywacja jest bardzo ważnym elementem na drodze do sukcesu, bez motywacji zdecydowanie łatwiej jest się poddać. Zastanów się, dlaczego warto zrezygnować z palenia papierosów i jak mogłoby to wpłynąć na życie twoje oraz twoich bliskich. Dla każdego co innego może być motywacją, najważniejsze to ją odnaleźć i mieć pewność, że warto.

  1. Zadbaj o wsparcie.

Wsparcia możesz szukać nie tylko wśród rodziny czy znajomych, ale także u specjalistów – być może dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie leków wspomagających proces rzucania palenia. Ponadto w aptekach dostępnych jest wiele leków wspomagających rzucanie palenia dostępnych bez recepty. Możesz również skorzystać z porad terapeutów z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym dzwoniąc na infolinię: tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15 (pon.-pt. 9.00-21.00, sob. 9.00-15.00)

  1. Nie zrażaj się ! Małymi krokami do celu.

Z pewnością podczas procesu rzucania palenia, który wbrew pozorom nie jest łatwy i szybki, pojawią się chwile zwątpienia i słabości. Nie poddawaj się, uzależnienie od nikotyny to choroba od której nie jest łatwo uciec, ale jak dasz sobie czas i po każdej „wpadce z papierosem” będziesz dalej dążyć do celu, to w końcu do niego dojdziesz.

 

Nie odkładaj zdrowia na później, rzuć palenie już dziś!

{"register":{"columns":[]}}