W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gorączka krwotoczna Ebola

Informacje ogólne na temat gorączki krwotocznej Ebola

Gorączka Ebola jest to choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się wysoką śmiertelnością, która w zależności od szczepu wirusa wynosi od ok. 30 % do ponad 90%. Rezerwuar wirusów jest nieznany. Istnieje hipoteza mówiąca, że rezerwuarem wirusa Ebola są nietoperze owocożerne. Ponadto w XX wieku i na początku XXI pojedyncze epidemie gorączki Ebola odnotowywano wśród zwierząt tj. szympansów i goryli.

Epidemie i przypadki gorączki krwotocznej Ebola występowały dotychczas gównie w Afryce (tabela epidemii na końcu dokumentu). Istnieje jednak ryzyko zawleczenia tej choroby również na inne tereny, w tym także do Europy np. wraz z powracającymi osobami zakażonymi w okresie wylęgania (inkubacji) choroby.

Zakażenia wirusem Ebola - Procedury EVD

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim przekazuje zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia „Procedury EVD" - schematy postępowania w przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia wirusem Ebola oraz materiały pomocnicze do tych procedur, uszczegóławiające postępowanie personelu medycznego w odniesieniu do pacjenta z objawami chorobowymi.

Materiały

PRM-1
PRM-1.pdf 0.13MB
Procedury EVD
Procedury​_EVD.pdf 8.57MB
POZ AOS NSPM
POZ​_AOS​_NSPM.pdf 0.19MB
SOR IP
SOR​_IP.pdf 0.22MB
Pismo przewodnie MZ
Pismo​_przewodnie​_MZ.pdf 0.95MB
Przekazanie procedur EVD - pismo przewodnie do podmiotow
Przekazanie​_procedur​_EVD​_-​_pismo​_przewodnie​_do​_podmiotow.pdf 0.23MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}