W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 21-27 kwietnia 2024

21.04.2024

ETS2024

Szczepionki uratowały życie milionów ludzi w Europie i na całym świecie. Powszechne szczepienia przyczyniły się w znacznym stopniu do eliminacji chorób takich jak ospa oraz polio z Europy i sprawiły, że niegdyś często występujące choroby stały się rzadkością. Podejmując decyzję o zaszczepieniu się, ludzie zyskują ochronę przed poważnymi problemami zdrowotnymi, groźnymi powikłaniami  a czasem nawet śmiercią na skutek chorób zwalczanych drogą szczepień.

Zaszczepienie się jest kluczowe w ochronie małych dzieci, osób starszych, pacjentów onkologicznych, osób ze słabym układem odpornościowym oraz osób niemogących przyjąć szczepionki z powodów medycznych, a więc wszystkich tych, którzy są zagrożeni  w sytuacji szerzenia się chorób w społecznościach.  Z roku na rok rośnie liczba pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje, przybywa osób chorujących onkologicznie, na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, na przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek.

Choroby przewlekłe coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia uznaje się za jedną z najbardziej opłacalnych interwencji w zakresie zdrowia publicznego, ponieważ zapobiegają kosztom związanym z leczeniem osób dotkniętych daną chorobą i z opieką nad nimi.

Postęp medycyny i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym aspektem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu.     Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) HPV czy RSV.

Zachęcamy do pozyskiwania wiedzy na temat sczepień ochronnych ze stron internetowych:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/,  https://www.who.int/https://medfake.pl/https://www.ecdc.europa.eu/enhttps://vaccination-info.europa.eu/pl.

Ponad to zachęcamy do udziału w konferencji online, która odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2024r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień. NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska, organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” do której można dołączyć za pośrednictwem strony internetowej:  https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/

W dniach 21-27 kwietnia 2024 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jędrzejowie będzie pełniła dyżur telefoniczny odnośnie pytań na temat szczepień ochronnych pod numerem telefonu: 880488976; 41 3861480.

{"register":{"columns":[]}}