W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów wielkanocnych

04.04.2023

zakupy wielkanocne

Święta Wielkanocne zbliża się wielkimi krokami, to czas, gdzie w sklepach z każdej strony kuszą nas promocje, a półki uginają się od towarów. Większość z nas w pośpiechu wkłada do koszyków zakupy zapominając jednocześnie o kilku ważnych zasadach. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jędrzejowie przypomina nam na co zwracać uwagę podczas robienia zakupów świątecznych.

Kupując produkty spożywcze zawsze zwracajcie uwagę na datę minimalnej trwałości oraz termin przydatności do spożycia. Artykuły spożywcze powinny być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas zakupów powinniście zwracać uwagę na sposób wyeksponowania towarów, tzn. czy poszczególne rodzaje artykułów spożywczych takich jak np. pieczywo, słodycze, nabiał wyłożone są na odrębnych regałach. Wiele świątecznych potraw ma w swoim składzie grzyby. Kupując je pamiętajcie, aby na opakowaniach znajdowało się prawidłowe oznakowanie. Gdy kupujecie żywe ryby zwracajcie uwagę na warunki ich przechowywania (czy znajdują się w szczelnych basenach, w których woda jest czysta i napowietrzana).

Wielkanoc to czas, gdy popularnością cieszą się słodkie jajka, zające i baranki, zarówno z czekolady, jak i kolorowe. Zanim jednak obdarujemy dziecko takim łakociem, warto sprawdzić jego skład. Wśród sklepowych produktów jest wiele takich, które zawierają dodatki do żywności szkodliwe dla dzieci i mogące wywołać różne problemy zdrowotne nawet u dorosłych. Na co uważać przy zakupie i jedzeniu wielkanocnych słodyczy, a także jak je wybierać w sklepie i zastąpić domowymi smakołykami? Uważajmy na takie składniki, jak polirycynooleinian  poliglicerolu (E476), substancje spulchniające, np. E500 Syntetyczne emulgatory czy substancje spulchniające, mimo że są dopuszczone do produkcji żywności, należy traktować z ostrożnością i wybierać produkty bez takich dodatków. Np. w wyrobach czekoladowych naturalnym emulgatorem jest lecytyna sojowa, natomiast polirycynooleinian  poliglicerolu jest słabo przebadany i zwłaszcza dzieci powinny unikać takiego dodatku w żywności. Z kolei E500, czyli węglan sodu, jest częstym dodatkiem do żywności, co u osób z wrażliwym układem pokarmowym może wywoływać efekt nadwrażliwego jelita czy zgagi. 

Święta Wielkanocne nie muszą się skupiać wokół stołu. Pomyśl również o aktywności fizycznej. Spacer po obiedzie na świeżym powietrzu na pewno umili czas, a na dodatek wyjdzie Ci na zdrowie. Pij także wodę niegazowaną, mineralną i herbatki ziołowe (herbatka z hibiskusem), zielone i inne, ale bez cukru. Pamiętaj, żeby nie obciążać układu pokarmowego, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc przemyśleć świąteczne menu i przygotować potrawy ze składników naturalnych, bez konserwantów, barwników itp. Nie bez powodu wszyscy życzą sobie „Zdrowych Świąt”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}