W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?”

Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – to nowoczesna edukacja dla młodzieży z zakresu profilaktyki uzależnień autorstwa prof. Krzysztofa Wojcieszka.

ars_baner

Program powstał dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. W programie nie chodzi o zwykłe zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, ale ujęte w kontekście macierzyństwa i ojcostwa, gdyż w tym kontekście zachowania te mogą być bardzo szkodliwe (FAS, poronienia itp.).

 

Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” od lutego 2018 r. został wpisany do Bazy Programów Rekomendowanych, więcej informacji na ten temat na stronie www.programyrekomendowane.pl .

Cele programu

Celem głównym programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Cele szczegółowe programu:

  • zwiększenie u uczestników programu umiejętności i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza umiejętności spostrzegania zagrożeń i asertywnego stawiania granic,
  • zwiększenie u uczestników programu wiedzy o konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych dla życia rodzinnego i zdrowia prokreacyjnego, i w tym kontekście zmniejszenie wpływu mitów na temat dobroczynnego działania alkoholu na organizm kobiet w ciąży, które utrzymują się w świadomości społecznej.

Adresaci programu

  • Uczniowie szkół ponadpodstawowych
  • Rodzice i opiekunowie
  • Kadra pedagogiczna

Metody realizacji

Zajęcia programowe są prowadzone metodami aktywnymi. Rekomendowane techniki to: dyskusja grupowa, burza mózgów, drama, sondaż. Treści edukacyjne są przekazywane przez nauczyciela w formie mini-wykładów. Ponadto w programie jest wykorzystany film edukacyjny pt. Wieczne dziecko oraz test AUDIT C. Optymalna realizacja programu wynosi 12 godzin lekcyjnych.

Treści programowe

Program jest podzielony tematycznie na trzy części.

  • Część pierwsza - ARS VIVENDI - sztuka życia jest poświęcona zagadnieniom konsekwencji używania substancji psychoaktywnych dla zdrowia i życia;
  • Część druga ARS AMANDI - sztuka kochania jest poświęcona omówieniu konsekwencji stosowania substancji psychoaktywnych dla różnych aspektów miłości i związków intymnych kobiety i mężczyzny;
  • Część trzecia ARS GENERANDI - sztuka rodzenia - dotyczy zagadnienia konsekwencji używania substancji psychoaktywnych da zdrowia prokreacyjnego i zdrowia potomstwa.

Materiały dydaktyczne

Pomoce dydaktyczne do realizacji programu to: podręcznik dla nauczyciela zawierający scenariusze zajęć, wskazówki metodyczne i materiały pomocnicze: broszura dla ucznia, ulotka dla rodziców, film „Wieczne dziecko”, plakat. 

Więcej informacji na stronie: http://www.zdrowiewciazy.pl/

 

 

Materiały

Prezentacja ARS
Prezentacja​_ARS.pptx 7.78MB
Podręcznik do programu ARS
Podręcznik-do-programu-ARS.pdf 11.12MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}