W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2025 r.

28.04.2025

ets

Europejski Tydzień Szczepień do inicjatyw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który dotyczy każdego roku w ostatnim wydaniu publikacji. Tegoroczny termin kampanii do 27 kwietnia – 3 maja. ETS służy popularyzowaniu wiedzy o szczepieniach i ich roli w zapobieganiu szerzeniu się chorób zakaźnych oraz ochronie zdrowia i życia ludzi.

Europejski Tydzień Szczepienia (Europejski Tydzień Szczepień) promuje kluczowe omówienie roli szczepienia w profilaktyce. Hasło  Zapobiegaj. Chroń. Szczep . skutki w całym regionie.

Przekaz tegorocznego programu internetowego Tygodnia Szczepień jest przeznaczony do stosowania, który jest dostarczany i równy dostępowi do szczepionek w każdej społeczności, aby zapobiec ognisku chorób zakaźnych teraz iw przyszłości. W wysiłkach na rzecz zdrowia publicznego poprzez szczepienia nie można wywołać innych, nie można zapominać o grupie społecznej. 

Szczepienia ważne dla każdego

Dane WHO w ciągu ostatnich 50 lat ochrony życia 154 milionów osób. Szczepienia ochronne do stosowania w leczeniu wielu chorób zakaźnych. Zapewniają, że są dostarczane przed groźnymi dostępnymi. Szczepienie siebie i dzieci, chronicznie także te osoby, których nie można zarazić się z powodu choroby. Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. W przypadku wielu chorób zakaźnych, nieuodpornieni, są one zaawansowane, w przypadku wystąpienia choroby i powikłania w większym stopniu niż dzieci. Ponadto, w przypadku osób starszych, zmiana w związku ze starzeniem się, że wraz z rozwiązaniem, organizm jest coraz bardziej podatny na miejsce, np. choroby pneumokokowe, grypę czy półpasiec.

Stan na poziomie ogólnokrajowym przeciw chorobom występującym w obowiązkowym kalendarzu Szczepienie na poziomie utrzymywania się na poziomie zbiorczym. W Polsce o szczepieniu pochodzi od rodziców – poziom zaszczepienia w przypadku szczepień obowiązkowych wynosi ok. 95% [1] To znaczy, że prawie wszyscy są odpowiedzialni za szczepienie swoich dzieci.

Na całym świecie 85% dzieci jest zaszczepionych przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, aw 125 zaszczepionych dzieci przekraczających 90% [2].

Zapraszamy do dostępu do strony internetowej i mediów społecznościowych jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pomiędzy 27 kwietnia a 3 maja 2025 r. Publikuj najważniejsze informacje o szczepieniach, ich znaczeniu, bezpieczeństwie, historii i rozwoju.

W ramach tegorocznego internetowego Tygodnia Szczepienia:

  • Działania w środowiskach edukacyjnych: zajęcia edukacyjne plenerowe, konferencje naukowe, szkolenia i pogadanki.
  • Plakat z hasłem kampanii „Szczepienia chronią – zaufaj nauce!”
  • Materiały edukacyjne na stronach internetowych: historia szczepień, kalendarze szczepień, bezpieczeństwo i skutki oraz skutki uboczne, broszury dot. choroba zakaźna.
  • Animacje edukacyjne na nośnikach LCD: dystrybucja w przychodniach, środkach transportu i mediów społecznościowych.
  • Kampania w mediach społecznościowych: posty informacyjne, krótkie filmy (Reels), kanały i wpływrzy, quizy (Instagram), ankiety informacyjne (Q&A).
  • Debata o dezinformacji na temat szczepień.

Europejski Tydzień Szczepień udostępniamy w mediach społecznościowych już 27 kwietnia. Bądźmy razem w tym czasie, zaufajmy nauce i przekonajmy się, że szczepienia chronią życie i zdrowie!

Więcej:

Szczepienia ochronne w Polsce

Historia walk z zakaźnymi

Źródło:

[1]  Szczepienia ochronne w Polsce w 2023 roku

[2]  Z powodu stosowania szczepienia

Zapraszamy do pobierania materiałów edukacyjnych, a także obejrzenia filmów przygotowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną  w Poznaniu i Wielkopolską Izbę Lekarską.

Materiały

Plakat A3 - Europejski tydzień szczepień
plakat​_A3​_-​_tydzień​_szczepień.pdf 0.25MB
WZW B
WZW​_B​_-​_informacja.pdf 0.49MB
Tężec
Tężec​_informacja​_(1).pdf 0.19MB
Świnka
Świnka​_-​_informacja.pdf 0.19MB
Różyczka
Różyczka​_informacja.pdf 0.17MB
Inwazyjna choroba pneumokokowa
Inwazyjna​_choroba​_pneumokokowa​_-​_informacja.pdf 0.30MB
HPV
HPV​_-​_informacja.pdf 0.55MB
Hib
Hib​_-​_informacja.pdf 0.44MB
Gruźlica
Gruźlica.pdf 0.24MB
Rotawirusy
Rotawirusy​_informacja.pdf 0.39MB
Poliomyelitis
Poliomyelitis​_informacja.pdf 0.22MB
Ospa wietrzna i półpasiec
Ospa​_wietrzna​_i​_polpasiec​_informacja.pdf 0.24MB
Odra
Odra​_informacja.pdf 0.30MB
Krztusiec
Krztusiec​_informacja.pdf 0.34MB
Błonica
Błonica​_informacja.pdf 0.32MB
Broszura PSO
Broszura​_PSO​_-​_0304.pdf 0.54MB
Broszura dezinformacja
Broszura​_dezinformacja​_-​_0304.pdf 0.93MB
ETS korzyści ze szczepień
ETS​_-​_korzyści​_ze​_szczepień​_v1.pdf 0.48MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}