W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień wirusowego zapalenia wątroby

08.08.2022

Światowy Dzień wirusowego zapalenia wątroby

Światowy Dzień wirusowego zapalenia wątroby

Światowy Dzień wirusowego zapalenie wątroby (WZW)

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy typu A, B lub C (HAV, HBV, HCV), a także typu D, E lub G (HAD, HEV, HGV). Według Światowej Organizacji Zdrowia schorzenia związane z WZW są jednym z największych zagrożeń dla ludzkości i stanowią obecnie ósmą przyczynę zgonów na całym świecie.

Szacuje się, że w Polsce żyje 150 tys. osób z wirusem HCV, z czego ponad 80% nie jest świadoma zakażenia. To oznacza, że ok. 120 tys. osób w Polsce nieświadomie przenosi zakażenie na kolejne osoby, a w tym samym czasie wirus po cichu atakuje wątrobę, niszczy organizm i po 20-30 latach może doprowadzić do raka wątroby. Dlatego często też WZW typu C określane jest mianem „cichego zabójcy”.

Do zakażenia dochodzi poprzez przerwanie ciągłości skóry podczas zabiegów medycznych i niemedycznych, czyli m.in. podczas operacji, pobierania krwi, zabiegów stomatologicznych, kosmetycznych, wizyt u fryzjera, tatuażysty, maniciurzystki, piercingu.

W zależności od typu wirusa choroba wątroby może przybierać formę bezobjawową, skąpoobjawową lub pełnoobjawową. W wielu przypadkach objawy początkowe WZW przypominają te, które są charakterystyczne dla grypy lub przeziębienia (np. podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów), jednak po okresie inkubacji, który może trwać od kilku tygodni do 6 miesięcy, mogą pojawić się dodatkowe symptomy.

Do najczęściej pojawiających się objawów wirusowego zapalenia wątroby zaliczamy:

• zażółcenie skóry, błon śluzowych i białkówki oczu, co spowodowane jest nagromadzeniem się bilirubiny w surowicy krwi oraz tkankach naszego organizmu. Żółtaczka jest najczęstszym objawem zakażenia wirusem typu B;

• osłabienie organizmu, uczucie ciągłego zmęczenia;

• ból brzucha pod żebrem z prawej strony i powiększenie obwodu brzucha, co związane jest z powiększeniem wątroby;

• brak apetytu;

• spadek masy ciała;

• ciemny kolor moczu i jasny kolor stolca;

• podwyższony poziom enzymów wątrobowych we krwi.

Dzisiaj jednym z największych wyzwań związanych z HCV jest odnalezienie osób, które nie są świadome zakażenia. Badania na obecność przeciwciał anty-HCV wykonywane są w prawie każdym laboratorium diagnostycznym w Polsce, w niektórych są one nawet dostępne bezpłatnie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}