W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga wścieklizna!

08.03.2023

Uwaga wścieklizna

Uwaga wścieklizna!

Wścieklizna to ostra choroba wirusowa w przebiegu której dochodzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.

 

Objawem wścieklizny u ssaków jest m.in.:

- ślinotok,

- nadmierna bojaźliwość lub agresja,

- opadanie żuchwy z wypadaniem języka,

- zez,

- niedowłady kończyn,

- drgawki,

- dzikie zwierzęta tracą płochliwość przed człowiekiem,

- u nietoperzy występuje niemożność latania

- zwierzęta mają spaczony apetyt, mogą jeść niejadalne przedmioty.

 

Na wściekliznę mogą chorować wszystkie ssaki, ale krążenie wirusa w przyrodzie zapewniają dzikie zwierzęta jak lisy, jenoty, borsuki, kuny, nietoperze, wiewiórki i inne gryzonie. Zwierzęta domowe powinny być poddane obowiązkowemu szczepieniu na wściekliznę.

Do zakażenia dochodzi podczas ugryzienia, kontaktu zakażonej krwi lub śliny z raną lub błonami śluzowymi.

 

Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od 3-8 tyg. U ludzi zakażenie przebiega w 3 etapach. W pierwszym okresie od zakażenia choroba w swoich objawach przypomina grypę. Pojawia się gorączka, rozbicie, uczucie dużego zmęczenia i bóle mięśni. W miejscu ugryzienia pojawia się swędzenie, mrowienie i narastający ból, wrażliwość na dotyk. U chorego obserwuje się światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz omamy słuchowe i wzrokowe. Zakażony sprawia wrażenie osoby z zaburzeniami psychicznymi. Występuje wzrost temperatury ciała, skurcze mięśni ust, twarzy, krtani i gardła oraz wodowstręt. Następnie dochodzi do całkowitej destrukcji układu nerwowego, porażeń wiotkich i śmierci.

Wścieklizna jest w 100% śmiertelna, dlatego w każdym przypadku narażenia podaje się szczepionkę chroniącą przed rozwojem choroby. Jest to jedyna metoda pozwalająca zapobiec śmierci u osób zakażonych wirusem wścieklizny.

 

Szczepionkę ochronną u ludzi można zastosować po ugryzieniu, ale przed wystąpieniem objawów choroby – tylko wtedy wykazuje ona swoją skuteczność.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}