W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszawica

Wszawica u dzieci

Wszawica u dzieci

Wszawica głowowa (pediculosis capitis) jest chorobą pasożytniczą wywołaną wszą ludzką. Wszy bytują na skórze owłosionej głowy. Choroba ta obecnie najczęściej występuje u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktów fizycznych ale także na skutek używania rzeczy osobistych osoby chorej (np. ręczników, grzebieni, gumek, czapek).

Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywne w miejscu występowania pasożytów, tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Mogą występować przeczosy, tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem.

 

Wszawica w placówkach oświatowych

W przypadku stwierdzenia wszawicy w placówce, dyrektor powinien podjąć stosowne czynności w tym zakresie, włączając w działania pielęgniarkę szkolną, rodziców, nauczycieli oraz wychowawców. Działania powinny być wsparte systematyczną akcją oświatową w formie pogadanek lub rozdawnictwa materiałów informacyjnych nt. wszawicy.

W sytuacji, kiedy rodzice lub opiekunowie nie podejmą stosownych działań poprzez przeprowadzenie leczenia dziecka, dyrektor szkoły we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej powinien udzielić rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy. Brak działań rodziców może bowiem rodzić podejrzenie o zaniedbywanie dziecka, a w pewnych przypadkach, podejrzenie o nadużycia popełnione wobec dziecka w jego środowisku domowym.

Na rodzicach (opiekunach) spoczywa obowiązek:
- regularnego, częstego sprawdzania czystości głowy dzieci
- poinformowania wychowawcy lub dyrektora placówki, do której uczęszcza dziecko o pojawieniu się choroby (w przypadku stwierdzenia u dziecka wszawicy)
- przeprowadzenia prawidłowego i pełnego leczenia.

 

Leczenie wszawicy

Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, które można dostać w aptekach.

Należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia środków. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem, usuwając martwe gnidy, nimfy i wszy. Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie). Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Kuracja powinna dotyczyć również wszystkich domowników oraz osoby, które mogły być narażone na zarażenie wszami, poprzez kontakt fizyczny lub używanie wspólnych grzebieni, gumek czy nakryć głowy.

Rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.

Jak zapobiegać wszawicy?

Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

  • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
  • staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
  • podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
  • przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
  • uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

Mimo postępu cywilizacyjnego i powszechnej dostępności do środków higieny osobistej, wszawica jest nadal problemem, który często dotyka dzieci. Zachęcamy zatem do zapoznania się ze stanowiskami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Departamentu Matki i Dziecka Państwowego Zakładu Higieny dotyczących profilaktyki i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży.

Materiały

Stanowisko GIS - wszawica
Stanowisko​_GIS​_wszawica.pdf 0.10MB
Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Stanowisko​_Departamentu​_Matki​_i​_Dziecka​_w​_Ministerstwie​_Zdrowia​_w​_sprawie​_zapobiegania​_i​_zwalczania​_wszawicy​_u​_dzieci​_i​_mlodziezy.pdf 0.11MB
Wszystko o wszawicy - broszura
wszystko​_o​_wszawicy​_broszura.pdf 2.51MB
Wszystko o wszawicy - ulotka
wszystko​_o​_wszawicy​_ulotka.pdf 0.35MB
{"register":{"columns":[]}}