W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi

JAKIE WYMAGANIA MUSZĄ SPEŁNIAĆ OBIEKTY ŻYWIENIOWO-ŻYWNOŚCIOWE?

Wymagania dotyczące obiektów żywieniowo-żywnościowych określone są w  załączniku II Rozporządzenia WE Nr 852/2004  Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 w sprawie higieny środków spożywczych  ( Dz. Urz. UE L 139 z  30. 04.2004 ). Na 14 dni przed rozpoczęciem  planowanej działalności należy wystąpić do właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  z wnioskiem o zatwierdzenie i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli  organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  We wniosku należy dokładnie określić zakres prowadzonej działalności gastronomicznej. Ponadto należy przedstawić dokumenty firmy, umowę najmu lokalu, wynik mikrobiologicznego badania wody, protokół potwierdzający prawidłowe działanie zainstalowanej w zakładzie wentylacji, umowę na odbiór odpadów.

JAKIE WARUNKI MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE PRZY SPRZEDAŻY ŻYWNOŚCI NA ODLEGŁOŚĆ I MAGAZYNOWANIU ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH?

Wymagania dot. obiektów żywieniowo-żywnościowych określone są w załączniku II Rozporządzenia WE Nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.Urz.UE L 139 z 30.04.2004). W związku  z tym przy tego rodzaju działalności tj. magazynowaniu oraz sprzedaży przez Internet wymagane jest na 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności wystąpienie do właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o zatwierdzenie i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. We wniosku należy dokładnie określić miejsce i zakres prowadzonej działalności.

JAKIE WARUNKI MUSI SPEŁNIAĆ URZĄDZENIE RUCHOME (Rozp. 852) zał. II Roz. 3)?

Przedmiotowa działalność powinna być prowadzona zgodnie z wymaganiami dla tego rodzaju obiektów, określonymi w załączniku II, rozdział III rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie higieny środków spożywczych. W terminie co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności należy, do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na siedzibę zakładu, złożyć wniosek o zatwierdzenie i o wpis do rejestru zakładów.

JAKIE WARUNKI MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE PRZY PRODUKCJI ŻYWNOŚCI W WARUNKACH DOMOWYCH?

Zgodnie z art.17 Rozporządzenia (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002r. ustanawiającym ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa żywności (…) (Dz.Urz. UE L31 z dnia 01.02.2002r.) całkowitą odpowiedzialność za jakość zdrowotną środka spożywczego ponosi producent lub przedsiębiorca wprowadzający środek  spożywczy do obrotu. Producenci żywności, którzy produkują lub przetwarzają środki spożywcze (m.in. w kuchni domowej) z przeznaczeniem na sprzedaż muszą stosować wymagania ogólne określone w rozporządzeniu ( WE ) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Przy  produkcji środków spożywczych konieczne jest opracowanie procedur na podstawie zasad systemu HACCP tj. określenie wszelkich zagrożeń, wyznaczenie parametrów krytycznych procesu produkcji, które wymagają kontroli np. temperatura przechowywania surowców i wyrobu gotowego,  temperatura i czas obróbki cieplnej, schładzanie, wychładzanie, transport. Udokumentowanie bezpieczeństwa produkowanej żywności należy do przedsiębiorcy działającego na rynku spożywczym.  W ramach rozpatrywania konkretnego wniosku o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej organ urzędowej kontroli żywności oceni spełnienie wymagań higienicznych i sanitarnych . Pomocą w opracowaniu systemu HACCP są poradniki do wdrażania zasad GMP/GHP i systemu HACCP dostępne na stronie  internetowej Handlowo Usługowej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” przy ul. Kopernika 30 w Warszawie oraz wydawnictwa Stowarzyszenia Naukowo- Technicznego i Techników Przemysłu Spożywczego, ul. Czackiego3/5. Na 14 dni  przed   rozpoczęciem  planowanej działalności należy wystąpić do właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  z wnioskiem o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. We  wniosku  należy dokładnie określić zakres prowadzonej działalności.

 

 

{"register":{"columns":[]}}