W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy (22-28 stycznia 2024). Inicjatywa ma na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować życie wielu kobiet. Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie. W Polsce na ten nowotwór najczęściej zapadają kobiety po 60. roku życia. Rośnie również liczba zachorowań u młodszych kobiet (od 35. do 40. roku życia).

Nowotwór szyjki macicy jest wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. Wirus jest przenoszony drogą płciową.

Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które powinna regularnie wykonywać każda kobieta. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby.

Badania cytologiczne w ramach programu profilaktyki szyjki macicy wykonuje się:

  • co 36 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat,
  • co 12 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat obciążonych czynnikami ryzyka.

Nowotworom związanym z HPV można zapobiec poprzez szczepienia. Szczepienie najlepiej zrealizować wcześnie, już u nastolatek/nastolatków, aby na pewno wyprzedzić czas, w którym może dojść do zakażenia wirusem. Daje to gwarancję uzyskania najwyższej skuteczności szczepienia, a dodatkowo w tym okresie uzyskuje się najlepszą odpowiedź poszczepienną, a tym samym trwałą ochronę przed zakażeniem.

W roku 2024 kontynuowany jest program bezpłatnych szczepień przeciw HPV skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Rodzice mogą zapisać na szczepienie swoje dzieci urodzone w 2011 i 2012 roku.

Dziecko można zapisać na szczepienie przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00) lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz przez internetowe konto pacjenta.

Więcej informacji: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/

Materiały

Profilaktyka raka szyjki macicy
profilaktyka​_raka​_szyjki​_macicy.pdf 0.57MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}