W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bieżąca ocena jakości wody w miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli – to wykorzystywany do kąpieli wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych niebędący kąpieliskiem.

Wprowadzenie pojęcia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli ma na celu zabezpieczenie wyjątkowych sytuacji, w których konieczne jest zorganizowanie formy rekreacji związanej z kąpielą. Wyjątkowość sytuacji może być związana z koniecznością np. zorganizowania zawodów, obozu czy też wydarzeń kulturalnych połączonych z wypoczynkiem (kąpielą), czy też prowadzeniem agroturystyki. Obejmują one sytuacje, których nie dało się przewidzieć w terminach wcześniejszych i nie mogły one podlegać długotrwałej procedurze związanej z tworzeniem kąpieliska.

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, funkcjonujące przez okres nie dłuższy niż 30 kolejnych dni w roku kalendarzowym, może zostać utworzone w przypadku, gdy nie jest uzasadnione utworzenie kąpieliska.

Utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli wymaga zgłoszenia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na planowaną lokalizację tego miejsca. Wniesienie tego zgłoszenia oznacza także dokonanie za pośrednictwem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zgłoszenia wodnoprawnego na wyznaczenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli w zakresie i na warunkach wskazanych w zgłoszeniu utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.

Zgłoszenie utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli zawiera:

  • imię i nazwisko albo nazwę oraz adres i siedzibę organizatora miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli
  • nazwę i adres miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli oraz opis granicy miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na aktualnej mapie topograficznej albo ortofotomapie lub wykaz współrzędnych punktów załamania granicy miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpiel
  • wskazanie długości linii brzegowej miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli
  • wskazanie przewidywanej maksymalnej liczby osób korzystających dziennie z miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli
  • wskazanie sezonu kąpielowego dla miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym terminów otwarcia i zamknięcia tego miejsca
  • opis infrastruktury miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym urządzeń sanitarnych i dostępności tego miejsca dla osób niepełnosprawnych
  • wskazanie sposobu gospodarki odpadami dla miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli

Do zgłoszenia utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli dołącza się:

  • zgodę właściciela wód oraz właściciela gruntu przylegającego do planowanego miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli
  • uzasadnienie braku potrzeby utworzenia kąpieliska
  • poświadczenia wniesienia opłaty za zgłoszenie wodnoprawne
  • zgodę właściciela sztucznego zbiornika wodnego, w przypadku gdy utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli ma nastąpić na terenie sztucznego zbiornika wodnego.

Organizator miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli wykonuje badanie jakości wody nie wcześniej niż 10 dni przed dniem rozpoczęcia funkcjonowania tego miejsca oraz przynajmniej raz w trakcie jego funkcjonowania, a także każdorazowo w przypadku wzrokowego stwierdzenia zanieczyszczenia wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.

Organizator miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli informuje państwowego powiatowego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego o planowanym terminie wykonania badań jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.

Organizator miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli przekazuje, w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia otrzymania wyniku badania, właściwemu państwowemu powiatowemu lub państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu wyniki badań oraz informacje o wystąpieniu zmian, które mogą wpływać na pogorszenie jakości wody.

Na podstawie wyników badania jakości wody, wykonanych i dostarczonych przez organizatora miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, państwowy powiatowy lub państwowy graniczny inspektor sanitarny dokonuje bieżącej oceny jakości wody.

Organizator jest obowiązany oznakować odpowiednio miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

Materiały

Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_ZHP​_Katowice 27.06.2023
Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_ZHP​_Katowice 27.06.2023.pdf 0.29MB
Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_ZHP​_Grójec 29.06.2023
Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_ZHP​_Grójec 29.06.2023.pdf 0.34MB
Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_Piaski 30.06.2023
Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_Piaski 30.06.2023.pdf 0.35MB
Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_​_Nowa​_Dęba 03.07.2023
Bieżąca​_ocena​_jakości​_wody​_MWdK​_​_Nowa​_Dęba 03.07.2023.pdf 0.33MB
Mwdk​_Sztutowo-​_po​_sinicy​_10072023
Mwdk​_Sztutowo-​_po​_sinicy​_10072023.pdf 0.20MB
Mwdk​_Nowa​_Karczma​_(Piaski​_Leśniczówka)​_10072023
Mwdk​_Nowa​_Karczma​_(Piaski​_Leśniczówka)​_10072023.pdf 0.23MB
MWdK​_Przebrno​_zejście​_nr​_35​_13072023
MWdK​_Przebrno​_zejście​_nr​_35​_13072023.pdf 0.22MB
MWdK​_Nowa​_Karczma​_(Piaski)​_25.07.2023
MWdK​_Nowa​_Karczma​_(Piaski)​_25.07.2023.pdf 0.20MB
MWdK​_Nowa​_Karczma​_(Piaski​_Leśniczówka)​_25.0.72023
MWdK​_Nowa​_Karczma​_(Piaski​_Leśniczówka)​_25.0.72023.pdf 0.21MB
MWdK Piaski 08.08.2023
1767.pdf 0.32MB
MWdK​_Nowa​_Karczma​_(Piaski)​_21.08.2023
MWdK​_Nowa​_Karczma​_(Piaski)​_21.08.2023.pdf 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}