W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

19.04.2024

Europejski tydzień szczepień

W dniach 21- 27 kwietnia Region Europejski WHO obchodzi Europejski Tydzień Szczepień, Celem obchodów jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień, a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki. Tegoroczne obchody mają szczególne znaczenie, gdyż zbiegają się z 50 rocznicą Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI). Upamiętniając to wydarzenie, kampania będzie podkreślać niezwykłe osiągnięcia EPI w ciągu ostatnich 5 dekad w ochronie wielu pokoleń przed poważnymi chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Szczepionki uratowały życie milionów ludzi w Europie i na całym świecie. Powszechne szczepienia pomogły wyeliminować ospę i polio z Europy i sprawiły, że niegdyś często występujące choroby stały się rzadkością.

 Szczepienia ochronne to najskuteczniejszy – biorąc pod uwagę odsetek zachorowań, których można uniknąć szczepiąc całą populację – i najbardziej efektywny sposób zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Zapewniając odporność na te choroby, chronią nas przed ich groźnymi skutkami. Szczepiąc siebie i swoich bliskich chronimy przed ciężkimi zachorowaniami także te osoby, których nie można zaszczepić z przyczyn medycznych. Warto również podkreślić, że profilaktyka chorób zakaźnych  nie kończy się na dzieciństwie, a szczepienia dorosłych to nie tylko szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi czy RSV. Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu.

Pamiętajmy:

  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
  • Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
  • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
  • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Więcej informacji na temat szczepień ochronnych można uzyskać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego https://szczepienia.pzh.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}