W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 2023

31.05.2023

Światowy Dzień bez Tytoniu 2023

Światowy Dzień bez Tytoniu 2023 ,,Uprawiaj żywność, nie tytoń”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że każdego roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego.

W tym roku Światowy Dzień bez Tytoniu nabiera szczególnego znaczenia. Hasło tegorocznej edycji to: „Uprawiaj żywność, nie tytoń", które nawiązuje do globalnej kampanii, skoncentrowanej na zrównoważonych uprawach żywności zamiast tytoniu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na konsekwencje uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz porusza kwestie kryzysu żywnościowego.

Tytoń uprawiany jest w ponad 120 krajach świata. Na całym świecie każdego roku pod uprawę tytoniu niszczonych jest około 3,5 miliona hektarów ziemi, które mogłyby zostać wykorzystane do uprawy roślin służących wyżywieniu ludności. Zużywane są również zasoby wody pitnej, ponieważ produkcja tytoniu pochłania około 22 miliardy litrów wody każdego roku. Przemysł tytoniowy zagraża także różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt.

W ostatnich dziesięcioleciach międzynarodowe korporacje tytoniowe obniżyły koszty produkcji, przenosząc uprawy tytoniu z krajów o wysokich dochodach do krajów o niskich dochodach, gdzie obecnie ma miejsce około 90% upraw tytoniu. W krajach tych krótkoterminowe korzyści finansowe z uprawy są niwelowane przez długoterminowe konsekwencje: brak bezpieczeństwa żywnościowego, choroby i ubóstwo wśród robotników rolnych oraz rozległe szkody środowiskowe.

Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim.

Jednocześnie wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast żywności. Uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska, dlatego celem prowadzonej przez WHO kampanii informacyjnej jest m.in.:

  • mobilizowanie rządów do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania oszczędności na programy zastępowania upraw, które wesprą rolników w zmianie i poprawie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia.
  • podnoszenie świadomości w społecznościach uprawiających tytoń na temat korzyści płynących z odejścia od uprawy tytoniu na rzecz rolnictwa zrównoważonego,
  • wspieranie wysiłków na rzecz zwalczania pustynnienia i degradacji środowiska poprzez ograniczenie upraw tytoniu.

Światowy Dzień bez Tytoniu to okazja, aby zrobić coś dobrego dla siebie, dla innych i dla planety – rzucić palenie!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zachęca do rzucenia palenia, ponieważ to jeden                z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, aby poprawić swoje zdrowie.

Pod adresem www.jakrzucicpalenie.pl  znajdziesz stronę internetową, która jest prawdziwym kompendium wiedzy o rzucaniu palenia. Dzięki serwisowi dowiesz się jak krok po kroku eliminować papierosy ze swojego życia, w czym pomogą eksperci. Fachową poradę możesz uzyskać między innymi przez telefon, dzwoniąc pod numer 801 108 108 należący do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

{"register":{"columns":[]}}