W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 17 listopada 2022

16.11.2022

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w każdy trzeci czwartek listopada. W tym roku, ten dzień przypada na 17 listopada. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest od 1991 roku.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24% Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia. Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet. Około 9% nastolatków w wieku 15–19 lat przyznaje się do regularnego palenia papierosów.

Niestety, połowa palaczy tytoniu umrze przedwcześnie (tj. przed 70 rokiem życia) z powodu chorób spowodowanych paleniem. Pamiętajmy, że palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory, wśród których najczęstszy to rak płuca. Palenie tytoniu odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Paląc papierosy znacząco zwiększamy również ryzyko zachorowania na raka gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz na białaczkę. Palenie tytoniu jest też przyczyną występowania wielu innych chorób, takich jak choroby układu krążenia (zawały, udary, choroba wieńcowa serca) i choroby układu oddechowego (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc).

W Polsce każdego roku diagnozuje się ponad 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory oraz ponad 100 tysięcy zgonów z tego powodu (http://www.onkologia.org.pl ). Przyczyną wielu z nich jest między innymi wciąż wysoka częstość palenia u mężczyzn i u kobiet w Polsce.

Rzucenie palenia może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na 15 różnych nowotworów! Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia mogą skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Główną rolą lekarza w rzucaniu palenia jest zaproponowanie odpowiedniej terapii lekami. Istnieje wiele leków, takich jak np. wareniklina, cytyzyna czy bupropion, które umożliwiają redukcję objawów odstawienia nikotyny i skuteczną walkę z głodem nikotynowym. Lekarz pomoże dobrać najlepsze leki dla konkretnej osoby.

Profesjonalną pomoc w rzucaniu palenia można także uzyskać na konsultacji psychologa lub w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Poradnia działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 09.00-21.00 oraz w soboty  w godzinach: 09.00-15.00. Numery telefonów: 801  108  108 oraz 22 211 80 15

Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej jakrzucicpalenie.pl

{"register":{"columns":[]}}