W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

06.07.2023

barszcz_sosnowskiego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy ostrzega, że podczas letnich spacerów na skrajach łąk, pól, lasów oraz wzdłuż brzegów zbiorników wodnych możemy spotkać na swej drodze kwitnący BARSZCZ SOSNOWSKIEGO.  Gatunek ten wyglądem przypomina koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygą pokrytą purpurowymi plamkami, może osiągać wysokość do 5 m, a szerokość rozety liściowej do 2 m. Roślina ta jest jedną z najbardziej toksycznych roślin w Polsce, a szczególne zagrożenie stanowi podczas upałów, ponieważ słońce intensyfikuje działanie toksycznych związków, które wydziela. Wtedy nawet pośredni kontakt z rośliną poprzez unoszące się w powietrzu olejki eteryczne, może powodować zmiany skórne przypominające poparzenia (wysypka, zaczerwienienie, opuchlizna, owrzodzenia) oraz nudności, , wymioty, zapalenie spojówek, bóle głowy, obrażenia układu oddechowego, doprowadzając nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy te mogą pojawić się od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie. Okres, w którym powinnyśmy szczególnie uważać to czas kwitnienia rośliny, przypadający na przełom czerwca i lipca.

Przebywając w pobliżu barszczu Sosnowskiego chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV stosując środki ochronne: okulary, kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych materiałów zakrywających skórę. W chwili wystąpienia poparzeń skóry jak najszybciej przemyj skórę letnią wodą z mydłem.  Nie dotykaj zmienionych miejsc, stosuj chłodne okłady. Przy silnych poparzeniach i występujących problemach oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe. W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować się z okulistą. Niezależnie od nasilenia objawów należy unikać ekspozycji na światło słoneczne nawet w przypadku braku objawów przynajmniej prze 48 godzin (promieniowanie UV zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).

Pamiętaj! Kiedy zobaczymy roślinę:

❗️nie dotykajmy

❗️nie wąchajmy

❗️i nie zrywajmy jej!

Zgłoś taki przypadek do właściwej miejscowo gminy (wójtowi, burmistrzowi).

Miejsca występowania Barszczu Sosnowskiego można sprawdzić na specjalnej mapie online http://mapa.barszcz.edu.pl/

{"register":{"columns":[]}}