W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

01.08.2022

1 do 7 sierpnia Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej – tyle ile matka i dziecko tego potrzebują- przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko m.in.:

  • rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4%),
  • wystąpienia cukrzycy o około 1/3,
  • infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego i moczowego, a także zapalenia ucha i innych ogólnych zakażeń,
  • wystąpienia martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie,
  • rozwoju posocznicy (SEPSA) u dzieci urodzonych przedwcześnie,
  • rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie,
  • rozwoju niektórych nowotworów;
  • nagłej śmierci łóżeczkowej;
  • hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stresu.

Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem.

Zalety karmienia piersią dla matki

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:

  • zachorowania kobiety na raka sutka oraz raka jajników,
  • rozwoju osteoporozy w starszym wieku,
  • krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.

Dzięki optymalnemu karmieniu piersią można by uniknąć ponad 590 tys. zgonów dzieci rocznie.

Każdego roku optymalne karmienie piersią może zapobiec prawie 99 tys. zgonów matek, spowodowanych nowotworami i cukrzycą typu II, w tym ponad 20 tys. zgonów z powodu nowotworu piersi i ponad 13 tys. zgonów z powodu nowotworu jajnika.

Szacuje się, że każdego roku ponad 970 tys. przypadków otyłości u dzieci spowodowane jest zbyt krótkim karmieniem piersią.

Optymalne karmienie piersią zgodnie z zaleceniami WHO i UNICEF obejmuje: wczesną inicjację karmienia piersią w ciągu pierwszej godziny od porodu, wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka i kontynuowanie karmienia piersią, przy jednoczesnym wprowadzaniu do diety dziecka produktów uzupełniających, do drugiego roku życia dziecka i dłużej – tyle, ile mama i dziecko tego chcą.

Źródła: 
https://www.lansinoh.pl/
https://www.medicover.pl/
https://www.gov.pl/
https://www.hafija.pl/ 
 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}