W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

17.11.2022

Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, w tym roku przypada 17 listopada. Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

Światowy_Dzień_Rzucania_Palenia_Tytoniu

Co znajduje się w papierosie?

Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd.

Jaki wpływ ma palenie na zdrowie?  

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:

  1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
  2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
  3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
  4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
  5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Korzyści z rzucenia palenia

Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

Gdzie szukać pomocy w rzuceniu palenia?

Rozmowa ze specjalistą o rzuceniu palenia może pomóc lepiej przygotować się do próby odstawienia papierosów. W Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym w prosty sposób można skontaktować się z doradcami  i uzyskać rzetelne poradnictwo, profesjonalne wsparcie oraz pomocne informacje dzwoniąc pod numer 801 108 108 lub 22 211 80 15

Bezpłatna aplikacja, która pomaga w rzucaniu palenia - Jak rzucić palenie

Więcej informacji można znaleźć na stronie jakrzucicpalenie.pl, która jest prawdziwym kompendium wiedzy o rzucaniu palenia.

 

Źródło: www.jakrzucicpalenie.pl  www.pacjent.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}