W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Wakacje 2022

24.06.2022

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce życzy wszystkim mieszkańcom powiatu ostrołęckiego udanego wypoczynku oraz uprzejmie informuje, iż w okresie wakacyjnym należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych.

str

Przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku, które warto zapamiętać i stosować wedle potrzeby:

  1. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. W tym celu Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi bazę wypoczynku - www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie umieszczane są zgłoszenia organizatorów, które przeszły pozytywną weryfikację kuratora oświaty pod względem formalnym. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który NIE jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie.
  2. Przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka należy mieć na względzie stan jego zdrowia, predyspozycje i stopień samodzielności.
  3. Planując podróż zagranicę, należy sprawdzić, jaka sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem panuje obecnie w danym kraju; jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane, jakie są zasady kwarantanny, wjazdu i wyjazdu z danego kraju. Niezbędne informacje na temat podróżowania: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych
  4. Należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
  5. Należy obserwować prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.  
  6. Idąc do klubu należy zawsze mieć na oku swoją szklankę. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia – proszę się nie wahać, reagować!
  7. Należy porozmawiać z dzieckiem, jeśli jedzie na obóz, o przestrzeganiu kilku istotnych zasad własnego bezpieczeństwa. Powinno pamiętać, że:
    1. w czasie wypoczynku rodziców zastępuje wychowawca i do niego zgłasza
      wszystkie potrzeby, prosi o radę i pomoc,
    2. nie można oddalać się od grupy lub z miejsca wypoczynku nawet bardzo blisko,
    3. ma natychmiast informować wychowawcę, kierownika lub rodzica o wszelkich
      niepokojących je sytuacjach,
    4. nie wolno przyjmować jedzenia, napojów ani słodyczy od nieznanych osób;
    5. nie należy zbliżać się do obcych zwierząt, kontakt z bezpańskimi czy dzikimi zwierzętami może być niebezpieczny.
    6. trzeba pilnować swoich pieniędzy i najlepiej nie nosić ich wszystkich przy sobie lub powierzyć część opiekunowi,
    7. zawsze powinno odmówić, gdyby ktokolwiek proponował mu alkohol, narkotyki czy psychoaktywne środki zastępcze (dopalacze) i o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformować wychowawcę lub opiekuna,
    8. w razie choroby lub niepokojących objawów (m. in. nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) zgłosiło się do wychowawcy lub opiekuna,
    9. należy dbać o higienę osobistą, nie używać wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i innych przyborów toaletowych, oraz dokładnie myć ręce pod bieżącą wodą przed posiłkami oraz po każdym skorzystaniu z toalety,
    10. nie należy pić napojów z jednej butelki czy kubka z innymi uczestnikami wypoczynku,

 

Jeżeli dzieci wypoczywają na terenie powiatu ostrołęckiego, w razie wątpliwości dotyczących warunków sanitarnych prosimy o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (wykaz adresów oraz telefonów na stronie):

https://www.gov.pl/web/psse-ostroleka/dane-kontaktowe

 

Jeśli Twoje dziecko podróżuje autobusem, sprawdź, czy jest on w pełni sprawny. Skorzystaj ze strony BezpiecznyAutobus.gov.pl. https://bezpiecznyautobus.gov.pl

Jeśli planujesz wypoczynek nad wodą, to koniecznie odwiedź Serwis Kąpieliskowy i sprawdź, jakie warunki zastaniesz na miejscu:

https://sk.gis.gov.pl

Numery telefonów alarmowych:

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

997 – Policja

986 – Straż Miejska

112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

 

Numer ratunkowy:

Nad wodą 601 100 100

W górach 601 100 300

 

Inne numery:

116 111 -Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

0 801 199 990 - Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii

 

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Edpidemiolgiczna w Warszawie

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}