W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powrót do szkoły - wybór tornistra

29.08.2022

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

wz

Jaki tornister wybrać, aby zapobiec wadom postawy?

Kupując tornister należy zwrócić uwagę na:

SZERKIE, MIĘKKIE I REGULOWANE SZELKI powinny być dostosowane do wzrostu ucznia, o równej długości, umożliwiając swobodne wkładanie i zdejmowanie plecaka oraz powinny równomiernie rozprowadzić jego ciężar.

USZTYWNIONĄ TYLNĄ ŚCIANKĘ przylegająca do pleców, zapewniającą stabilność i wygodę

USZTYWNIONE DNO tornistra/plecaka, zapobiegnie jego odkształcaniu,

WAGĘ PLECAKA, który powinien być wykonany z lekkich materiałów, pusty plecak powinien ważyć do 1 kg

DODATKOWE ZAPIĘCIE SPINAJĄCE SZELKI z przodu klatki piersiowej

WIELKOŚĆ PLECAKA DOBRANĄ DO WZROSTU UCZNIA plecak nie powinien być szerszy niż ramiona dziecka, jego górna krawędź powinna być na wysokości ramion a dolna na wysokości odcinka lędźwiowego.

PRZEGRÓDKI W ŚRODKU I KIESZENIE NA ZEWNĄTRZ należy wykorzystywać wszystkie przegrody i kieszenie plecaka przy pakowaniu, umożliwi to równomierne rozłożenie jego zawartości oraz utrzymanie porządku

ODBLASKI zapewnią większe bezpieczeństwo na drodze zarówno w mieście jak i na terenach słabiej zabudowanych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Co jako rodzic mogę jeszcze zrobić, aby zadbać o odpowiednią wagę plecaka? Poznaj kilka zasad, które pomogą w dbaniu o właściwy rozwój postawy Twojego dziecka:

  • W roku szkolnym na bieżąco kontroluj ciężar tornistra/plecaka Twojego dziecka.
  • Codziennie wieczorem sprawdzaj zawartość tornistra/ plecaka.
  • Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te książki i przybory szkolne, które będą mu potrzebne danego dnia.
  • Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak, cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze wyżej, dzięki temu ciężar zostanie rozłożony symetrycznie do pionowej osi ciała,
  • Zwróć uwagę dziecku, aby tornister/plecak nosiło na obu ramionach
  • Nie kupuj zeszytów w twardych okładkach i ciężkich przyborów szkolnych.
  • Sprawdź, czy dyrektor szkoły, do której uczęszcza dziecko, zapewnił miejsce do przechowywania podręczników i przyborów np. szafki indywidualne uczniów, wydzielone szafki lub półki w klasach (obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1604).
  • Należy przemyśleć decyzję zakupu plecaka na kółkach. Chociaż jego zakup wydaje się dobrym pomysłem, bo nie obciąża pleców, to ciągnięcie go jedną ręką zwiększa ryzyko powstania wad postawy. Poza tym dziecku trudno jest nosić taki plecak po schodach w szkole.

Dlaczego wybór odpowiedniego plecaka jest tak ważny?

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy.

  • Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
  • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
  • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}