W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień AIDS

01.12.2023

Na białym tle delikatny szary zaraz mapy świata na którym znajduje się napis "Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia". Po prawej stronie napisu czerwona kokardka, która jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS.

Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą.

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Wirus HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie, natomiast w Polsce od zarejestrowania pierwszego przypadku w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zanotowano:

  • 30 092 osób zakażonych ogółem,
  • 4 013 osób chorych na AIDS,
  • 1 471 osób zmarło.

Warto się testować!

Test na HIV to jedyna możliwość sprawdzenia, czy jest się zakażonym. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, uchronić się przed rozwinięciem pełnoobjawowego AIDS.

Test na HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania, w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), których listę można odnaleźć na  www.aids.gov.pl/pkd. Niektóre punkty oferują także badania w kierunku kiły i HCV.  

Do wykonania testu przez osoby małoletnie (tj. do 16 r.ż.) potrzebna jest zgoda opiekunów prawnych, natomiast w przypadku osób między 16 a 18 r.ż. niezbędna jest podwójna zgoda, tzn. zarówno opiekunów prawnych, jak i osoby badanej.

Pełną informację nt. przebiegu testu w kierunku HIV można uzyskać w Telefonie Zaufania HIV/AIDS, nr 800 888 448 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 21.00 oraz w weekendy całodobowo. Połączenie jest bezpłatne.

Jak może dojść do zakażenia?

Ryzyko zakażenia HIV może dotyczyć każdego, nie ma znaczenia, ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, czy mieszkasz w mieście czy na wsi, jaki jest Twój światopogląd albo co sądzisz o HIV i AIDS.

Zakażenia dotyczą konkretnych zachowań ryzykownych. Wirus HIV przenosi się na 3 sposoby:

  1. podczas kontaktów seksualnych niezabezpieczone prezerwatywą;
  2. przez kontakt z zakażoną krwią innej osoby (np. podczas używania tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedną osobę – m.in. podczas wstrzykiwania (leków, anabolików, substancji nielegalnych), czy przekłuwania skóry niesterylnymi narzędziami (tatuaż, piercing, akupunktura),
  3. z zakażonej HIV matki na jej dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.

Najlepszą formą obchodów Światowego Dnia AIDS jest wykonanie testu w kierunku HIV!

{"register":{"columns":[]}}