Powrót

Komunikat nr 2 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dostarczanej z urządzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę Osówek

03.04.2026

Pilny komunikat

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim informuje, że w próbkach wody pobranych  z punktów reprezentatywnych dla oceny jakości wody dystrybuowanej z urządzenia wodociągowego Osówek, z wyłączeniem punktu zgodności ustalonego w  Zespole Szkół Publicznych w Szlachcie,  nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli.

Niezgodność mikrobiologiczna jakości wody występuje tylko w  wewnętrznej instalacji wodociągowej budynku szkoły -  w punkcie czerpanym  w kuchni, co potwierdzają  prawidłowe  wyniki badań jakości wody w innych punktach czerpalnych, w tym na przyłączu wodociągowym do budynku szkoły oraz wewnętrznej instalacji zasilającej  stołówkę szkoły. 

Z uwagi, iż  niezgodność ma charakter punktowy i nie ma wpływu na jakość wody dystrybuowanej z urządzenia  wodociągowego  do  pozostałych odbiorców Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim uznał, że woda może być ponownie używana bez ograniczeń, z wyłączeniem wewnętrznej instalacji wodociągowej budynku szkoły dla której obowiązuje zakaz spożywania wody przez osoby korzystające z infrastruktury budynku Zespołu Szkół Podstawowych w Szlachcie- woda może być wykorzystywana wyłącznie  do spłukiwania toalet.

Jakość wody pod względem mikrobiologicznym odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294), z wyłączeniem wewnętrznej instalacji wodociągowej budynku szkoły.

Z tego względu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim odwołuje Komunikat nr 1 z dnia 27.03.2026 r.  stwierdzający brak przydatności wody do spożycia przez ludzi   dotyczący mieszkańców nieruchomości zasilanych wodą z urządzenia wodociągowego Osówek położonych w miejscowości:  Osówek, Pólka, Starzyska, Szlachta

{"register":{"columns":[]}}