W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania Higieny Żywności Żywienia i Produktów Kosmetycznych

Na podstawie art. 1. oraz art. 4.1. ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (DZ.U. 2017 r., poz. 1261 ze zm.) do zadań z zakresu zdrowia publicznego sekcji Higieny Żywności Żywienia i Przedmiotów Użytku należy:

  1. Sprawowanie bieżącego nadzoru sanitarnego nad warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku.
  2. Kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczących warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
  3. Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem warunków bezpieczeństwa żywności w zakładach żywienia zbiorowego typu otwartego i zamkniętego to jest w restauracjach, stołówkach zakładowych, bloki żywienia w szpitalach, bufetach przy zakładach pracy, stołówkach w żłobkach i domach małego dziecka, stołówkach szkolnych i przedszkolnych, na koloniach, obozach, w domach wczasowych, w domach opieki społecznej, w zakładach małej gastronomii i wszystkich innych placówkach żywieniowych.
  4. Pobieranie próbek środków spożywczych, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz kosmetyków do badań laboratoryjnych w ramach urzędowej kontroli i monitoringu w celu sprawdzenia spełnienia wymagań, w kierunku badań m.in.: mikrobiologicznych, chemicznych (metale, pozostałości pestycydów, mykotoksyny, metanol, cyjanowodór, azotany, WWA, substancji dodatkowych, migracji globalnej, zawartości substancji konserwujących/witamin i minerałów), cech organoleptycznych oraz znakowania.
  5. Nadzór nad jakością zdrowotną żywnością.
  6. Kontrola warunków zdrowotnych produkcji i obrotu kosmetykami.
  7. Podejmowanie działań dotyczących powiadamiania o niebezpiecznej żywności, o niebezpiecznych materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w ramach sieci systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych - RASFF.
  8. Podejmowanie działań mających na celu wycofanie z obrotu niebezpiecznych kosmetyków w ramach sieci systemu RAPEX.
  9. Prowadzenie dochodzeń epidemiologicznych przy współudziale Sekcji  Epidemiologicznej w ognisku choroby przenoszonej drogą pokarmową oraz opracowywanie dokumentacji w tym zakresie.
  10. Prowadzanie kontroli sanitarnych na wniosek o wpis do rejestru zakładów albo o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz przygotowywanie decyzji w sprawie zatwierdzenia, warunkowego zatwierdzenia, przedłużenia warunkowego zatwierdzenia zakładów działających w sektorze spożywczym (w tym środków transportu żywności) podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zlokalizowanych na terenie nadzorowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starogardzie Gdańskim.
  11. Prowadzenie rejestru zakładów sektora spożywczego nadzorowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starogardzie Gdańskim oraz uaktualnianie na bieżąco danych w nim zawartych.
  12. Przeprowadzanie granicznej kontroli sanitarnej żywności eksportowanej i importowanej.
  13. Organizowanie, prowadzenie oraz udział w szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych.
{"register":{"columns":[]}}