W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakażenia wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

20.03.2024

Ostrzeżenie przed ptasia grypą.

Polska jest krajem z największą produkcją drobiarską w UE, co wiąże się także z częstszym wystąpieniem ognisk tej choroby wśród ptaków hodowlanych jak i większym narażeniem ludzi, szczególnie osób mających bezpośredni kontakt z ptactwem.

         Polska jest również krajem wzmożonej migracji ptactwa dzikiego.
Na naszym terytorium znajduje się wiele dogodnych miejsc postojowych dla ptactwa dzikiego np. rozlewiska rzek, zbiorniki wodne, co może sprzyjać kumulowaniu się wirusów HPAI w środowisku naturalnym (dzikie ptactwo jest rezerwuarem HPAI). Wśród wysoce zjadliwych wirusów grypy ptaków najliczniejsza zakażenia wśród ptactwa dotyczą podtypów wirusa A(H5N1), A(H5N8), A(H7N9).

         Zakażeniu wirusami HPAI może ulec też człowiek, choć jak dotąd są to sytuacje bardzo rzadkie (w praktyce ograniczone do Azji i Afryki, od 2023 r. także Ameryki Południowej).

W ognisku zakażeń HPAI wśród drobiu osobami narażonymi są w szczególności: personel gospodarstwa, hodowcy, lekarze weterynarii opiekujący się stadem, osoby biorące udział w zwalczaniu choroby – przedstawiciele organów IW, pracownicy, w tym zakładów utylizacyjnych, osoby dokonujące uboju chorych ptaków, osoby wykonujące dezynfekcję pomieszczeń gospodarczych.

W ognisku zakażeń wśród ptactwa dzikiego pracują przedstawiciele służb weterynaryjnych oraz służb ochrony środowiska, czy innych podmiotów współpracujących, w zakresie działań z obszaru ochrony ptactwa, z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska. Okazjonalnie może się zdarzyć, że osoba postronna może mieć kontakt z martwym ptakiem znalezionym na chodniku.

Profilaktyka HPAI:

  • dbanie o higienę rąk oraz higienę kichania/kaszlu,
  • 5 kroków higieny podczas przygotowywania posiłków z produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • unikanie dotykania chorego lub martwego ptactwa  bez zabezpieczenia w środki ochrony osobistej,
  • konieczność zgłoszenia obecności padłych ptaków/innych zwierząt do właściwych lokalnych służb porządkowych,
  • stosowanie się do zaleceń organów Inspekcji Weterynaryjnej, czy służb ochrony środowiska na terenach występowania ognisk zakażeń wśród ptaków.

         Do dnia 11.03.2024 r. zgodnie z danymi udostępnianymi przez Głównego Inspektora Weterynarii w 2024 r. odnotowano 25 ognisk HPAI u drobiu hodowlanego, 3 ogniska wśród ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 15 ognisk wśród ptactwa dzikiego. Ogniska zlokalizowane są w 9 województwach tj. zachodniopomorskim, lubulskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, lubelskim, mazowieckim.

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow (link zewnętrzny)

https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2 (link zewnętrzny)

{"register":{"columns":[]}}