W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

30.11.2022

1 grudnia światowy dzień AIDS

1 grudnia

Światowy Dzień AIDS

 

Światowy Dzień AIDS (zwany także Światowym Dniem Walki z AIDS) obchodzimy od 1988 roku z  inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i jest on  jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tą organizację.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

W 2022 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi:

Wyrównujmy (ang. Equalize)

 

i jest wezwaniem do działania.

Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV wyraźnie pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat postęp w walce z AIDS spowolnił, zasoby się skurczyły, a  w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS, a 1 448 chorych zmarło.

Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie i leczeniu antyretrowirusowemu (ARV)  można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

W listopadzie 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci; leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.

DNIA 1 GRUDNIA ZACHĘCAMY WSZYSTKICH

aby włączyli się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki. W Światowym Dniu AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas.

„Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize.

{"register":{"columns":[]}}