W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Chorób Rzadkich

29.02.2024

Dzień Chorób Rzadkich

 

29 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich ustanowiony przez Europejską Federację Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS). W Polsce dzień ten obchodzony jest od 2010 roku. W tym dniu, kolorami symbolizującymi choroby rzadkie – czyli zielonym, błękitnym i różowym z nutką fioletu – rozbłysną budynki i miejsca w Polsce oraz na świecie. Rozświetlenie budynków to część ogólnoświatowej kampanii społecznej z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich.

 

Choroby rzadkie to takie, których częstość występowania nie przekracza progu pięciu chorych na 10 tysięcy; wszystkie te choroby mają charakter poważny, przewlekły i często zagrażają życiu. Chorób tych jest około 8000, w Polsce dotykają one  ok. 2-3 milionów osób.

 

Według badania przeprowadzonego przez SW Research, 71 % Polaków nie potrafi samodzielnie wymienić żadnej choroby rzadkiej. Mała świadomość społeczeństwa na temat tych schorzeń wpływa na wiele aspektów, począwszy od trudności w rozpoznaniu, opóźnień w leczeniu, aż po wykluczenie społeczne pacjentów i ich rodzin. Dlatego inicjatywy edukacyjne, takie jak Światowy Dzień Chorób Rzadkich, odgrywają kluczową rolę w zwiększeniu świadomości i zrozumienia tych chorób oraz w poprawie jakości życia dotkniętych nimi osób. To także przypomnienie o konieczności dalszych badań naukowych i współpracy, aby znaleźć skuteczne metody diagnozy i terapii dla tych, którzy potrzebują wsparcia.

 

 

Lista placówek medycznych, do których mogą zgłosić się osoby cierpiące na choroby rzadkie- woj. zachodniopomorskie

  • Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego SPSK-1 ul. Unii Lubelskiej 1 71-252 Szczecin z zespołem poradni przyklinicznych;
  • Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SPSK-1 ul. Unii Lubelskiej 1 71-252 Szczecin z zespołem poradni przyklinicznych
  • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Słowackiego 19 71 -434 Szczecin
  • Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc ul. Niepodległości 44 -48, 75 -252 Koszalin

 

Wszystkim cierpiącym na chorym rzadkie, ich opiekunom i rodzinom, życzymy, by zakończyły się ich „odyseje diagnostyczne”, to sprawi, że ich życie choć w pewnym stopniu stanie się łatwiejsze.

{"register":{"columns":[]}}