W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom – bezpiecznie nad wodą #latozsanepidem

25.07.2023

Prąd wsteczny na Bałtyku

Uwaga! Prąd wsteczny w Bałtyku

Prąd wsteczny pojawia się wszędzie tam, gdzie fale załamują się. Płynie do tyłu, a więc od brzegu w głąb morza.

Jeśli chcący wykąpać się w morzu plażowicz znajdzie się pod jego wpływem, to zostaje porwany w głąb akwenu, na głębsze wody, gdzie grozi mu utonięcie.

Prąd przemieszcza się zwykle z prędkością 1 metra na sekundę, ale przy sprzyjających warunkach może osiągać nawet 2,5 metra na sekundę, nie dając możliwości porwanej osobie na wydostanie się z niego. Niestety, z tego powodu to najczęstsza przyczyna utonięć w Bałtyku

Jeśli prąd porwie nas podczas kąpieli w morzu, przede wszystkim nie powinniśmy panikować ani z nim walczyć.

Aby wydostać się z prądu, pod żadnym pozorem nie można płynąć zgodnie z nim (w kierunku plaży), a tym bardziej pod niego, tylko uciekać na boki, gdzie przemieszczają się tradycyjne prądy zmierzające ku brzegowi. To jedyna szansa na uniknięcie najgorszego.

Innym rozwiązaniem - jednak wskazanym dla dobrze pływających lub przemieszczających na materacu - jest po prostu unoszenie się na wodzie, bo prądy wsteczne "zawracają". W ten sposób po jakimś czasie wrócimy na brzeg.

Prądy wsteczne tworzą się najczęściej przy falochronach, dlatego powinniśmy unikać kąpieli w ich pobliżu, a zwłaszcza w strefach zakazu kąpieli, które wyznaczone są na każdej strzeżonej plaży. Pamiętajmy też, aby nie wchodzić do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga, zakazująca kąpieli.

Jak uchronić się przed prądem wstecznym?

Po pierwsze warto zwrócić na miejsce, gdzie chcemy pływać. Często wybieramy takie, gdzie nie ma fal - co bywa zwodnicze. Brak fal może oznaczać, że występuje tam prąd wsteczny. Lepiej nie pływać także w pobliżu falochronów, ponieważ to przy nich bardzo często tworzą się prądy.

Jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności pływackich (lub nie jesteśmy ich wystarczająco pewni) korzystajmy jedynie z kąpielisk strzeżonych. Pływając, warto mieć przywiązaną do siebie bojkę ratunkową lub dużą, pustą butelkę. Takie wyposażenie będzie nie tylko asekuracją, ale także pozwoli na chwilę odpoczynku np. w oczekiwaniu na pomoc.

 

{"register":{"columns":[]}}