W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na kleszcze #lato z sanepidem

20.07.2023

kleszcz

[Opracowanie własne]

TEMAT: UWAGA NA KLESZCZE!

Kleszcze należą do gromady pajęczaków, które żywią się krwią. W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy. Żyją na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych
i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach – zwłaszcza liściastych i mieszanych, na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek
i jezior. Występują także w parkach i na działkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do późnej jesieni.

Kleszcze mogą przenosić bakterie i wirusy, które są groźne dla człowieka. Wywoływać mogą między innymi boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jak najszybsze usunięcie kleszcza, znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeżeli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia, liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować chorobę.

Wskazówki, które pozwolą uniknąć pokłucia przez kleszcze:

  • Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Ważne jest szczelne okrycie ciała za pomocą np. jasnych długich spodni, kaloszy i wysokich skarpetek. Na jaśniejszych ubraniach znacznie łatwiej jest zauważyć kleszcza. Zaleca się też korzystanie z czapek.
  • Korzystajmy ze środków odstraszających owady.
  • Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ciało, ze zwróceniem szczególnej uwagi na okolice ciepłe, wilgotne i dobrze ukrwione. Kleszcze często można znaleźć w obrębie skóry głowy, pachwin, karku, pod pachami lub kolanami.
  • W przypadku posiadania zwierząt domowych zabezpieczajmy je przed ugryzieniem np. za pomocą specjalnych obroży na kleszcze. Regularnie sprawdzajmy też skórę zwierząt.

Jak właściwie usunąć kleszcza?

  • Specjalnym zestawem do usuwania kleszczy albo pesetą należy ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem.
  • Nie należy smarować kleszcza żądną substancją aby nie zwiększyć ryzyka zakażenia.
  • Miejsce ukucia należy zdezynfekować.
  • Jeżeli usunięcie kleszcza sprawia trudności należy zwrócić się o pomoc
    do lekarza.

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}