W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda w organizmie

09.04.2024

Woda w organizmie

Znaczenie wody dla organizmu

Woda to podstawa istnienia wszystkich organizmów, bez wody nie byłoby życia. Woda jest niezwykle istotna nie tylko ze względu na gaszenie pragnienia - to również prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dobra kondycja oraz samopoczucie.

Woda stanowi ona ok. 70 - 75 % masy ciała człowieka. Wszystkie tkanki, w tym mózg, krew i kości są zbudowane z wody. To dzięki niej nasz organizm:

  • utrzymuje stałą temperaturę ciała;
  • może przeprowadzać reakcje metaboliczne w prawidłowy sposób;
  • zachowuje prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową.

 

Ile powinniśmy pić wody, aby nasz organizm działał prawidłowo?

Zwykle mówi się o co najmniej dwóch litrach wody, choć obecnie wskazuje się na przedział      2 - 2,5 l. Jednak każdy indywidualnie powinien dobrać ilość spożywanej wody do masy swojego ciała, a także do wieku, płci, aktywności fizycznej oraz diety.

Uznaje się, że powinniśmy pić około 30 ml wody na każdy kilogram naszej masy. Zasadą podstawową jest to, aby pić wodę w małych ilościach, ale często. Powodem takiego zachowania jest to, że organizm może naraz przyjąć jedynie dwie szklanki wody, więc jednorazowe picie większej jej ilości nie przyniesie rezultatu.

Jakie są skutki niedoboru wody?

Chociaż woda nie jest składnikiem odżywczym, bez niej nie istniałoby życie. Człowiek pozbawiony pożywienia może przeżyć kilka tygodni, bez wody zginąłby po kilku dniach. Stan odwodnienia jest niezwykle niebezpieczny dla naszego organizmu, ponieważ odpowiednia ilość wody jest potrzebna nie tylko do prawidłowego przebiegu wielu procesów w naszym ciele, ale w ogóle do samego przeżycia. Już 8% odwodnienie może oznaczać nawet zgon. Odwodnienie może wiązać się z:

  • obniżeniem nastroju,
  • spadkiem siły fizycznej,
  • problemami z koncentracją,
  • nadmiernym zmęczeniem,
  • bólami głowy,
  • zaburzeniami świadomości,
  • utratą jędrności skóry.

 

Zatrzymanie wody w organizmie - czym jest to zjawisko?

Swoistym przeciwieństwem odwodnienia jest zjawisko zatrzymania wody w organizmie. Stan ten oznacza m.in. opuchnięcie ciała, zwiększenie uczucia ciężkości, a także pojawienie się tzw. cellulitu wodnego.

 

Dlaczego warto pozbyć się nadmiaru wody?

Warto pozbyć się nadmiaru wody. Odciążymy nasze nerki oraz wątrobę, lepiej będziemy się czuć, nie będziemy tak ociężali  i drażliwi.

 

 

{"register":{"columns":[]}}