W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

28.07.2023

na zdjęciu wątroba

Wątroba należy do układu pokarmowego i jest największym gruczołem w organizmie człowieka.

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY, WZW – jest to zakaźna choroba wątroby wywołana zakażeniem wirusowym. Często potocznie nazywana „żółtaczką”

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – potocznie nazywane żółtaczką pokarmową lub „chorobą brudnych rąk”. W krajach, w których występują złe warunki sanitarne choroba rozwija się endemicznie (czyli typowo dla danego regionu) a w szczególności w zbiorowiskach dzieci: (żłobkach, przedszkolach, szkołach, domach dziecka w środowiskach domowych).

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – przenosi się przez krew oraz płyny ustrojowe – może się nim zakazić każdy, kto nie został przeciw niemu  zaszczepiony. Transmisja wirusa może nastąpić przez naruszenie ciągłości skóry skażonym HBV przyrządem medycznym lub niemedycznym, niezabezpieczone kontakty seksualne, wirus może być także przekazany na noworodka przez matkę podczas ciąży i w trakcie porodu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C -choroba zakaźna wywołana przez wirus HCV, który po w niknięciu do organizmu człowieka przedostaje się drogą krwi do komórek wątroby niszcząc je i wywołując wokół nich stan zapalny. Choroba nieleczona może prowadzić do marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.

Nowoczesne leczenie polega na przyjmowaniu tabletek. Plan leczenia dobiera indywidualnie lekarz specjalista. Leczenie prowadzone jest przez Poradnie Chorób Zakaźnych. Leczenie całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

{"register":{"columns":[]}}