W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Te rośliny omijaj z daleka – są trujące

19.07.2023

na zdjęciu widoczny jest zielony krzew wilczej jagody, na krzewie rosną czarne jagody

Rosną w naszych ogrodach, w parkach, na łąkach czy lasach. Zawarte w nich substancje są jednak silnie toksyczne, mogą nawet prowadzić do śmierci człowieka.

Od tych roślin trzymaj się z daleka

Cis pospolity – wszystkie części cisa, a więc igły czy gałęzie, są trujące. Toksycznych substancji nie zawierają jednak owoce cisa. Ale tutaj istnieje duże ryzyko śmiertelnego błędu – owoce cisa faktycznie są jadalne, ale już jego pestki  - nie.

Spożycie którejś z trujących części cisa skutkować będzie bólem brzucha, biegunką, wymiotami a w skrajnych przypadkach zaburzeniami pracy serca lub zgonem.

Tojad mocny – Ma on kwiaty o barwie fioletowo – granatowej można go spotkać w polskich górach. Widząc go trudno się jest oprzeć chęci , by powąchać roślinę lub jej dotknąć. To jednak może być błąd tragiczny w skutkach. Nawet w kontakcie ze skórą do organizmu przedostaje się zawarta w tojadzie akonityna. Objawy zatrucia to ból brzucha, drętwienie, paraliż i stany lękowe. Gdy dojdzie do paraliżu mięśni oddechowych lub serca, następuje zgon.

Pokrzyk wilcza jagoda – W przypadku dziecka wystarczą 4 wilcze jagody, by doszło do zagrożenia życia. U dorosłych do śmierci doprowadzić może spożycie ok. 10 owoców.

Mak polny – Jest rośliną w całości trującą, szkodliwe dla zdrowia substancje zawierają zarówno łodygi, jak i płatki. Aby jednak mak faktycznie miał zaszkodzić musi dojść do jego spożycia. Jeśli zdarzy nam się dotknąć lub zerwać kwiat, koniecznie przemyjmy ręce wodą z mydłem.

Szalej jadowity – Czyli cykuta, to niepozorna roślina, którą łatwo można pomylić z natką pietruszki czy marchwi. Do zatrucia toksycznymi substancjami dojść może nie tylko w wyniku spożycia, ale także przez kontakt ze skórą.

Szczwół plamisty – Korzeń przypomina pasternak, a liście natkę pietruszki. Każda część tej rośliny jest dla człowieka trująca. Objawy zatrucia to uczucie pieczenia w przewodzie pokarmowym, ślinotok, ból mięśni lub paraliż, konwulsje, utrata mowy, utrata przytomności, a nawet śpiączka. W wyniku poważnego zatrucia dojść może do zgonu.

{"register":{"columns":[]}}