W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczny wypoczynek

bezpieczny wypoczynek

Dni wolne od zajęć szkolnych w czasie wakacji to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Część dzieci  i młodzieży wyjedzie na wypoczynek poza miejsce zamieszkania, inne spędzą ten czas w miejscu zamieszkania – na półkoloniach.

Mając na uwadze obecną sytuacje epidemiologiczną, każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży powinien jeszcze dokładniej zadbać o zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity; Dz. U. z 2016r. poz. 1943 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży(Dz. U  z 2016r. poz. 452), organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić zamiar jego zorganizowania kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora w terminach:

  • najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku,
  • najpóźniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku w formie półkolonii lub wypoczynku za granicą.

Na stronie internetowej: wypoczynek.men.gov.pl w zakładce „Baza wypoczynku”, opiekunowie dzieci lub młodzieży mogą sprawdzić czy organizator zgłosił wypoczynek oraz czy jego wniosek został zarejestrowany w elektronicznej ogólnopolskiej bazie wypoczynku przez właściwego kuratora oświaty.

Nadzór nad bezpiecznymi warunkami wypoczynku dzieci i młodzieży pod względem sanitarno-higienicznym sprawować będą pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa małopolskiego.

Inspekcja Sanitarna, prowadząc nadzór nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji ocenia:

- przestrzeganie obowiązujących wytycznych dotyczących wypoczynku w trakcie epidemii SARS-CoV-2.

- warunki mieszkalne oraz sanitarne;

- żywienie uczestników wypoczynku;

- możliwość korzystania z kąpielisk;

- wyposażenie techniczne obiektu;

- sposób gromadzenia odpadów stałych;

- teren placówki;

- program zajęć dla uczestników;

- zapewnienie opieki medycznej;

- przestrzeganie zakazu palenia;

- w przypadku obozów pod namiotami sposób zaopatrzenia w wodę.

Obiekt stały przeznaczony na wypoczynek dzieci i młodzieży powinien spełniać warunki higieniczno-sanitarne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie wymagań technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz.1422 ze zm.).

W związku z trwająca pandemią wirusa SARS-CoV-2 zaktualizowane zostały wytyczne dotyczące organizacji obozów prowadzonych metodą harcerską. Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej aneksem do instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.

W razie zaistnienia sytuacji wymagających interwencji służb sanitarnych (nieprawidłowe warunki sanitarno-higieniczne w obiektach wypoczynku dzieci i młodzieży, zaniedbania w zakresie warunków żywienia, jakości żywności w obiektach kolonijnych, domach wczasów dziecięcych i innych punktach świadczących usługi żywieniowe dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży) należy zwrócić się do najbliższej terytorialnie stacji sanitarnej.

Materiały

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami
Instrukcja​_stacjonarne​_obozy​_pod​_namiotami​_2020.pdf 0.49MB
Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami - aneks 2021
Aneks​_do​_Instrukcji​_stacjonarne​_obozy​_pod​_namiotami​_2021.pdf 0.14MB
{"register":{"columns":[]}}