W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grypa

grypa

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.Pomimo tego, że u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań,
osoby z grup ryzyka mogą bardzo ciężko chorować, a nawet umrzeć.

W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:

1. Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie. 2. Regularne mycie rąk 3. Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi. 4. W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywania poza domem - unikanie tłumu i masowych zgromadzeń. 5. Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania.

Co sezon epidemiczny opracowywana jest nowa szczepionka przeciw aktualnie występującym wariantom wirusa grypy. Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed zachorowaniem na grypę. Zalecane są zwłaszcza osobom z grup ryzyka (m.in. osoby  z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, cukrzycą, chorobami nowotworowymi, chorzy z wadami serca, osoby w wieku podeszłym, pacjenci po przeszczepie narządów) oraz grup zawodowych w sposób szczególny narażonych na kontakt z wirusem.

 Więcej informacji:

zachorowań na grypę w Polsce są dostępne w serwisie Zachorowania na grypę w Polsce Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Polski Plan Pandemiczny jest dostępny w serwisie Państwowej Inspekcji Sanitarnej

{"register":{"columns":[]}}