W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 24-30 kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Długie życie dla wszystkich”.

Europejski Tydzień Szczepień

Bieżące obchody skupione są na podkreśleniu znaczenia równego dostępu do szczepionek i szczepień, co w efekcie przyczyni się do długiego i zdrowego życia. Inicjatywa ta przypomina również o historycznym wpływie szczepionek na ograniczenie chorób zakaźnych i ich występowanie.

Od ponad dwóch wieków szczepienia ochronne stoją na straży bezpieczeństwa świata. Szczepienia chronią osoby w każdym wieku i o różnym pochodzeniu przed chorobami, którym dzięki nim można zapobiegać.

Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022

Szczepienie to mocny fundament długowieczności i życia w zdrowiu.

  • Długie życie dla wszystkich to nie obietnica, to ambicja. Ponieważ każdy zasługuje na szansę na satysfakcjonujące życie.
  • Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciw ospie prawdziwej po raz pierwszy dała każdemu równe szanse w walce z wyniszczającą chorobą.
  • Wartości szczepionek nie mierzymy w podanych dawkach, ale w zdrowym i dłuższym życiu.
  • Szczepionki dają nam wszystkim szansę i nadzieję na cieszenie się bardziej satysfakcjonującym życiem. I o to wszyscy powinniśmy walczyć.
  • Szczepionki należą do najbardziej znaczących odkryć naukowych wszechczasów, pomagając chronić kolejne pokolenia przed wieloma chorobami zakaźnymi.
  • Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na wyniszczające choroby, które nękały poprzednie pokolenia.
  • Szczepionki, które chronią przed powszechnym kiedyś chorobom jak odra, biegunki i zapalenia płuc, pozwalają większej liczbie dzieci na świecie żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia.
  • Wszyscy ludzie na świecie powinni mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują, i na które zasługują.

Europejski Region WHO:

  • utrzymuje status obszaru wolnego od poliomyelitis od 2002 roku,
  • 29 z 53 krajów regionu wyeliminowało endemiczne rozprzestrzenianie się zarówno odry, jak i różyczki,
  • od wczesnych lat dziewięćdziesiątych nie zgłaszano ognisk błonicy,
  • ponad 600 milionów osób w Regionie Europejskim zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, ratując w ten sposób niezliczoną liczbę istnień ludzkich. Z badania WHO/Europa i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że 470 000 istnień ludzkich zostało uratowanych w grupie osób w wieku 60 lat i starszych w ciągu pierwszych 11 miesięcy prowadzania programu szczepień przeciw COVID-19 w 33 krajach Europejskiego Regionu WHO,
  • podczas pandemii w niektórych krajach europejskich spadł wskaźnik zaszczepienia dzieci. Bardzo ważne jest, aby uzupełniać zgodnie z obowiązującym Kalendarzem Szczepień, niezrealizowane lub odwlekane w czasie pandemii szczepienia ochronne, aby zapobiec pojawianiu się ognisk niebezpiecznych chorób zakaźnych,
  • uchodźcy powinni mieć dostęp do niezbędnych szczepień ochronnych, aby chronić się przed chorobami, które mogą pojawiać się w miejscu ich pobytu.

Materiały na temat szczepień:
Sprawdzone informacje o szczepieniach dostępne są na portalu Szczepienia.info.

 

Materiały

Europejski Tydzień Sczepień
2.png 1.24MB
{"register":{"columns":[]}}