W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom - bezpiecznie nad wodą #latozsanepidem

25.07.2023

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

#latozsanepidem

Rocznie w wyniku utonięcia ginie około 250 tysięcy osób na całym świecie, a kilkaset osób w Polsce. Inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych jest zredukowanie tej liczby, w związku z czym 25 lipca 2023 r. przypada Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Światowa Organizacja Zdrowia WHO skupi swoje działania na podnoszeniu świadomości na temat utonięcia jako problemu zdrowia publicznego, przypominając ludziom, że każdy może utonąć, ale nikt nie powinien.

Zatem należy wdrożyć w życie zasady bezpiecznej kąpieli:

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  3. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie.
  4. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  5. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  6. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  7. Zapoznaj się z oznaczeniami obowiązującymi na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  8. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
  9. Nie przebywaj za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
  10. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.
  11. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  12. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
  13. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
  14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu i innych używek.
  15. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
  16. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
  17. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
  18. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
  19. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
  20. Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.
  21. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
  22. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  23. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  24. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  25. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  26. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  27. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
  28. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
  29. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
  30. W wodzie tonący jest zawsze silniejszy! Nie podpływaj bezpośredniego do tonącego. Podaj kij, wiosło, koło ratunkowe, piłkę itp.
  31. Zapisz numer telefonu ratunkowego nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!
  32. Pamiętaj – człowiek tonie „po cichu”, nie macha rękami i nie wzywa pomocy, dlatego czujnie obserwuj, co się wokół Ciebie dzieje i wzywaj pomoc, gdy zauważysz coś niepokojącego.

Odwiedź Serwis Kąpieliskowy i sprawdź, jakie warunki zastaniesz na miejscu https://sk.gis.gov.pl/ Dbaj o swoje i bliskich bezpieczeństwo.

 

Niestety najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  1. Brak umiejętności pływania.
  2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
  3. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
  4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
  5. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi.
  6. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
  7. Pływanie w miejscach zabronionych.
  8. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.
  9. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji.
  10. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
  11. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

 

 

Bibliografia:

  1. https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-zapobiegania-utonieciom
  2. https://mazowiecka.policja.gov.pl/wzy/aktualnosci/8180,Bezpieczne-wakacjenad-woda.html
  3. https://www.gov.pl/web/kppsp-srem/bezpieczny-wypoczynek-nad-woda
  4. https://www.basenprof.pl/aktualnosci/3346/swiatowy_dzien_zapobiegania_utonieciom.html
  5. https://www.gov.pl/web/psse-kamien-pomorski/25-lipca-swiatowy-dzien-zapobiegania-utonieciu

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}