W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2021 - Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać! - 26 kwietnia - 2 maja

25.04.2021

Europejski Tydzień Szczepień - zdjęcie 4 kolorowych cieni osób dorosłych i dziecka

Europejski Tydzień Szczepień - European Immunization Week – EIW

EIW po raz pierwszy został wdrożony przez niewielką liczbę krajów w 2005 r. Jego celem było zwiększenie wyszczepialności poprzez podniesienie świadomości potrzeb każdego dziecka i jego prawa do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom. 

W tym roku EIW promuje podstawowe przesłanie, iż szczepienia są niezbędne do zapobiegania chorobom oraz do ochrony życia. Obecna sytuacja związana z epidemią SARS-CoV-2 uwidoczniła, jak ważna jest profilaktyka oraz zapewnienie ochrony przed chorobami zakaźnymi. Tegoroczne obchody przypadają na czas od 26 kwietnia do 2 maja a ich hasło przewodnie brzmi: „Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać”

Kraje w Regionie Europejskim WHO podkreślą wiele sposobów, w jakie szczepienia przyczyniają się do zdrowia i dobrego samopoczucia, pomagając:

  • zapobiegać chorobom, które mogą odebrać dziecku życie lub trwale wpłynąć na jego przyszłość
  • wspierać zdrowe rodziny i zdrowe starzenie się
  • zapobiegać kilku formom raka
  • zmniejszyć zagrożenie opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe

Kluczowe przesłania tegorocznego EIW są następujące:

Szczepienie COVID-19

Szczepienie COVID-19 jest niezbędnym narzędziem, które pomaga nam zakończyć pandemię, ale nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni.

W 2020 roku zachorowalność na odrę była wyjątkowo niska. Aby zabezpieczyć ten postęp, należy utrzymać wysoki poziom rutynowych szczepień.

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest immunizacja; wykorzystajmy w pełni potencjalne korzyści płynące z istniejących szczepionek.

Jeśli rutynowe szczepienia zostaną zaniedbane z powodu COVID-19, skutki będą odczuwalne długo po zakończeniu pandemii.

Ogólna ochrona zdrowia

Podstawowe rutynowe szczepienia muszą być utrzymane nawet podczas pandemii; każde dziecko ma prawo do zdrowego dzieciństwa.

Bądź bohaterem na co dzień; zaszczepić się dla siebie, swojej rodziny i społeczności.

Szczepienia są kamieniem węgielnym Europejskiego Programu Pracy.

Szczepienia na każdym etapie życia są fundamentalną częścią „Zjednoczonej akcji na rzecz lepszego zdrowia w Europie”.

Osoby, które napotykają przeszkody w szczepieniu, są często tymi, którzy cierpią z powodu najpoważniejszych konsekwencji chorób.

Budowanie długofalowego zaufania do szczepień jest jednym z najistotniejszych zagadnień zdrowia publicznego, a ich realizacja leży w szeroko pojętym interesie społecznym. W kampanię informacyjną Europejskiego Tygodnia Szczepień włącza się  Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach  poprzez promowanie szczepień, jako przełomowego osiągnięcia medycznego.

 

Jakie są szczepienia obowiązkowe, jak kontrolowane są szczepienia, co to są niepożądane odczyny poszczepienne, które szczepienia są obowiązkowe?

Sprawdź swoją wiedzę rozwiązując quizy stworzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Quizy o szczepieniach

 

Źródło: https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2021/04/european-immunization-week-2021

Materiały

Kalendarz szczepień 2021
Kalendarz-szczepien-2021.pdf 0.27MB
{"register":{"columns":[]}}