W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii 2021

26.06.2021

Na zdjęciu znajdują się dwie dłonie na różowym tle, jedna przekazuje drugiej małą torebkę foliową. Na górze zdjęcia jest napis Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii 2021 na dole Dziel się faktami na temat narkotyków! Ratuj Życie!

26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku, znany także jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.

Obchody tego wydarzenia mają na celu zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków i leków w celu odurzania się. Z punktu widzenia zdrowia publicznego, ta problematyka stanowi duże zagrożenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamikę zmian na „scenie narkotykowej” związaną z szybkim tempem pojawiania się niebezpiecznych substancji psychoaktywnych powodujących ostre zatrucia dzieci i młodzieży, uzależnienia, a nawet zgony.

Tegoroczne hasło obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Narkomanii to „Dziel się faktami na temat narkotyków, ratuj życie! które promuje dzielenie się faktami na temat narkotyków i zwalczanie dezinformacji – od zagrożeń dla zdrowia i rozwiązań w celu rozwiązania światowego problemu narkotykowego po profilaktykę opartą na dowodach, leczenie i opieka.

Kampania podkreśla kluczowe statystyki i dane zaczerpnięte z corocznego Światowego Raportu Narkotykowego UNODC. W ten sposób dostarczając faktów i praktycznych rozwiązań obecnego problemu narkotykowego na świecie, aby osiągnąć wizję zdrowia dla wszystkich opartą na nauce. Raport do pobrania poniżej.

W 2020 roku rejestr zgłoszonych zatruć i podejrzeń zatruć w Polsce obejmował łącznie 1675 przypadków, w tym w zakresie NSP i ŚZ (806), a w grupie pozostałych substancji (869) zgłoszeń. Największą liczbę zgłoszeń zatruć i podejrzeń zatruć Nowymi Substancjami Psychoaktywnymi / Środkami Zastępczymi i pozostałymi substancjami odnotowano w województwie łódzkim (250).

Pamiętajmy, że dzień ten jest okazją do pokazania osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.

 

Gdzie szukać pomocy ?

800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania

801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

 

Zapraszmy także do lektury Nowe narkotyki – realne zagrożenie

 

Źródła: 

https://www.narkomania.org.pl/

https://www.unodc.org/

https://www.gov.pl/web/gis/miedzynarodowy-dzien-zapobiegania-narkomanii

 

Materiały

Europejski raport narkotykowy 2021
Europejski​_raport​_narkotykowy​_2021.pdf 0.82MB
{"register":{"columns":[]}}