W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23.02.2021

Napis - depresja -rozumiesz - pomagasz . Zdjęcie przedstawia młodego człowieka, parę w starszym wieku i matkę z dzieckiem

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich. Zwykle u pacjenta występuje kilka objawów, choć nie wszystkie muszą wystąpić równocześnie. Aby świadczyły o chorobie, muszą utrzymać się co najmniej dwa tygodnie.

Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?

  • Objawy emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych); poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość).
  • Objawy poznawcze – bardzo często występują zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja, w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne.
  • Objawy motywacyjne – problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe (faktyczne zwolnienie ruchów i reakcji); trudności z podejmowaniem decyzji.
  • Objawy somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie i zmęczenie, spadek aktywności, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne.
  • Myśli i próby samobójcze.

Grupy charakteryzujące się wysokim ryzykiem zachorowania

  • osoby młode, dojrzewające,
  • kobiety w okresie okołoporodowym,
  • osoby w wieku podeszłym,
  • osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny,
  • osoby narażone na przewlekły stres życiowy

Depresji nie należy bagatelizować. Do osoby zmagającej się z tą chorobą nie można mówić, by wziął się w garść - to nie pomoże.
Warto pamiętać, że ręka wyciągnięta po pomoc nie jest oznaką słabości, tylko ogromnej siły. 

Więcej informacji na stronie https://wyleczdepresje.pl/

Materiały

Depresja młodzieńcza
ULOTKA-depresja​_młodzieńcza.pdf 2.77MB
Depresja poporodowa
ULOTKA-depresja​_poporodowa.pdf 3.11MB
Depresja wieku podeszłego
ULOTKA-depresja​_wieku​_podeszłego.pdf 2.57MB
{"register":{"columns":[]}}