W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2022

31.05.2022

Na grafice znajduje się napis: Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2022. Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku. Niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie. Na dole z lewej strony napis: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu, po środku plakat who: napis z hasłem po angielsku, zdjęcie czaszki, zniszczonej planety. Z prawej strony logo inspekcji sanitarnej.

Światowy Dzień Bez Tytoniu został ustanowiony przez państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia w 1987 roku, aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby.

Każdego roku, 31 maja obchodzimy ten dzień z innym tematem przewodnim obejmującym szeroki zakres środków w ramach Ramowej konwencji WHO o ograniczeniu użycia tytoniu.

Tytoń zagrożeniem dla naszego środowiska to hasło tegorocznych obchodów, które ma podnieść świadomość społeczną na temat wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady. Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i rośnie, zwiększając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

Używanie tytoniu niszczy na każdym etapie

Od początku do końca cykl życia tytoniu jest w przeważającym stopniu zanieczyszczającym i niszczącym procesem. Przychodzi mi na myśl zanieczyszczenie powietrza spowodowane paleniem, ale szkody występują w całym łańcuchu dostaw i są znacznie bardziej złożone.

  • Na całym świecie każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczonych pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie i degradacji gleby.
  • Produkcja tytoniu wyczerpuje planetę zasobów wody, paliw kopalnych i metali.
  • Globalizacja łańcucha dostaw i sprzedaży wyrobów tytoniowych oznacza, że ​​przemysł tytoniowy w dużym stopniu opiera się na zasobożernych środkach transportu.
  • Każdego roku na całym świecie 4,5 biliona niedopałków papierosów nie jest właściwie wyrzucanych, generując 1,69 miliarda funtów toksycznych odpadów i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.

Kluczowe przesłania Światowego Dnia bez Tytoniu 2022

  • Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez „zielenienie” swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają. 
  • Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
  • Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
  • Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

Poznaj kilka faktów dotyczących palenia

  • Wypalenie nawet 1 papierosa to dostarczenie do organizmu ok 7 tyś. szkodliwych substancji, w tym do 70 rakotwórczych
  • Nawet okazjonalne palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe
  • Nikotyna, która wraz z dymem tytoniowym trafia do naszego organizmu ma silny potencjał uzależniający
  • Bierne palenie szkodzi - w czasie, gdy papieros tli się w popielniczce, lub palacz po prostu go trzyma, snuje się z niego delikatna smużka dymu w którym jest  35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą
  • Papierosy niezależnie od swojej szerokości zawierają tyle samo substancji toksycznych i ich szkodliwy wpływ na Twój organizm jest taki sam
  • E-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, co papierosy tradycyjne
  • E- papierosy nie pomagają rzucić nałogu

Zastanawiasz się czy warto rzucić palenie, jak poradzić sobie z objawami przed próbą rzucenia?

Tutaj znajdziesz przydatne informacje:

 https://www.gov.pl/web/psse-zgierz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2021

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

https://www.pib-nio.pl/profilaktyka-i-badania-przesiewowe/poradnia-pomocy-palacym/

www.jakrzucicpalenie.pl

https://www.who.int/activities/quitting-tobacco

 

Materiały

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022
Grafika​_WHO.mp4 28.38MB

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}