W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ptasia grypa

16.06.2023

Apel o niezwłoczne zgłaszanie przypadków zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków, zwłaszcza padłych ptaków wodnych i drapieżnych, a także masowych padnięć innych ptaków do właściwego powiatowego lekarza weterynarii

Łabędzie mogą przenosić wysoce patogenne szczepy H5N1 oraz inne wirusy ptasiej grypy

W związku ze stwierdzeniem na terenie województwa pomorskiego przypadków wysoce zjadliwej ptasiej grypy, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku apeluje o niezwłoczne zgłaszanie przypadków zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków, zwłaszcza padłych ptaków wodnych i drapieżnych, a także masowych padnięć innych ptaków do właściwego powiatowego lekarza weterynarii, najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnych, powiatowego centrum zarządzania kryzysowego lub policji.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku apeluje także o nie wchodzenie bez istotnego powodu na tereny grupowania się ptaków. Należy mieć na uwadze, że również ludzie mogą zakazić się wirusem poprzez bliski kontakt z zakażonymi osobnikami, ich odchodami, lub z zanieczyszczoną wodą w sąsiedztwie kolonii. Obecność człowieka może też sprzyjać dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby (przenoszenie wirusa na butach, odzieży). Należy mieć świadomość, że możemy przenosić chorobę i zagrażać ptakom hodowlanym, ale także ssakom towarzyszącym (psy i koty).

W żadnym przypadku nie należy dotykać znalezionych martwych czy chorych ptaków ani ich transportować, nawet do lecznic weterynaryjnych.

{"register":{"columns":[]}}