W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

96. rocznica powstania Ligi Ochrony Przyrody

09.01.2024

96. rocznica powstania LOP

Liga Ochrony Przyrody jest organizacją, która kontynuuje tradycje działań związanych z ochroną środowiska w Polsce. Tradycje te sięgają jeszcze czasów piastowskich, kiedy Bolesław Chrobry wprowadził ochronę bobra, a później Kazimierz Wielki w statutach Małopolski i Wielkopolski umieścił przepisy o karaniu za wyrąb drzew w cudzym lesie. Za Jagiellonów otoczono ochroną cisa oraz wprowadzono ograniczenia w polowaniu na łosie, tarpany oraz dziki. U schyłku I RP król Stanisław August wprowadził uniwersał leśny, który regulował gospodarkę leśną na obszarze państwa.

Wymienione wyżej działania były nieregularne i nie wiązały się z konsekwentną ochroną środowiska. Nie było w tym jednak nic odosobnionego, ponieważ w Europie rozwój nauk przyrodniczych przypadł na wiek XIX i XX. Wówczas również zaczęły powstawać różnorodne koncepcje ochrony środowiska oraz pierwsze organizacje ekologiczne.

Tak działo się również w Polsce. Jeszcze pod zaborami powstały pierwsze organizacje stawiające sobie za cel ochronę unikalnych walorów przyrodniczych wybranych miejsc. Zaliczało się do nich między innymi Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz Polskie Towarzystwo Krajoznawcze.

W odrodzonej II Rzeczpospolitej powołano do życia Państwową Radę Ochrony Przyrody, która przyczyniła się do powstania pierwszych form ochrony przyrody w Polsce takich jak parki narodowe, rezerwaty przyrody oraz obiekty przyrodnicze. To również dzięki pracom tego organu wprowadzono w życie pierwszą w historii Polski ustawę o ochronie przyrody w roku 1934.

Z inicjatywy działaczy PROP 9 stycznia 1928 r. utworzono Ligę Ochrony Przyrody. Celem nowo powstałej organizacji było upowszechnianie wiedzy o środowisku naturalnym i jego ochronie oraz podejmowanie działań mających na celu ochronę walorów przyrodniczych. Do nowo utworzonej organizacji należały znane postacie ze środowiska naukowo-akademickiego oraz działacze społeczni tacy jak Władysław Szafer, Bolesław Hryniewiecki, Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel.

Ożywioną działalność organizacji przerwał wybuch II wojny światowej. Wówczas wielu działaczy zaangażowało się w walkę zbrojną oraz działalność konspiracyjną, niejednokrotnie ponosząc śmierć z rąk okupanta niemieckiego lub sowieckiego.

Po II WŚ podjęto działania mające na celu odtworzenie organizacji oraz jej działalności. W roku 1946 Liga stała się znowu pełnoprawnym stowarzyszeniem. Systematycznie zaczęto rozbudowywać struktury organizacyjne w poszczególnych częściach kraju. Ważnym wydarzeniem w życiu organizacji był zorganizowany w roku 1956 walny zjazd delegatów, podczas którego uchwalono nowy statut organizacyjny oraz postanowiono rozwinąć działalność wydawniczą oraz edukacyjną. Zaczęto również wydawać „Biuletyn Informacyjny LOP” oraz czasopismo „Przyroda Polska”.  W roku 1972 nadano organizacji kolejny statut, który poszerzył zakres działalności Ligi oraz upoważnił ją do pełnienia roli organizatorskiej w społecznym ruchu na rzecz ochrony przyrody.

Podczas transformacji ustrojowej w roku 1989 organizacja wnioskowała o podjęcie aktywnych działań w zakresie ochrony środowiska na szczeblu instytucjonalnym. Liga Ochrony Przyrody postulowała między innymi powołanie Ministerstwa Środowiska, Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, opracowanie polityki ekologicznej państwa oraz wprowadzenie przedmiotu szkolnego „ochrona środowiska” w ramach powszechnego nauczania.

Liga Ochrony Przyrody współpracuje z innymi organizacjami o podobnym profilu działalności, takimi jak Międzynarodowa Koalicja „Wolontariusze Przyrody”, Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt oraz prowadzi Europejskie Centrum Ekologiczne. Szeroki zakres działalności organizacji spotkał się z dużym uznaniem. W roku 1996 Ministerstwo Środowiska przyznało nagrodę projektowi Ligi pod nazwą: „Zielona karta” w kategorii kampanii edukacyjnych. Ponadto za zasługi organizacja została nagrodzona Orderem Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, będącym jednym z najważniejszych odznaczeń cywilnych w Polsce.

Opracowano na podstawie:
B. Dobrzańska, G. Dobrzański, D. Kiełczewski, Ochrona Środowiska Przyrodniczego, Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa, 2012.
https://www.lop.org.pl/O_nas

{"register":{"columns":[]}}