W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Festiwal Przyrody w Lublinie

27.05.2022

Wydarzenia festiwalowe będą mieć miejsce w Lublinie w ostatni majowy weekend od 27 do 29 maja, a dzięki partnerom strategicznym i biznesowym wstęp dla uczestników jest wolny.

Festiwal Przyrody w Lublinie

Przyroda codziennie zachwyca nas swym pięknem, jest niezwykle ciekawa, może też być przerażająca, często jest niedostępna i niepoznana. My jesteśmy jej częścią, zależymy od niej i jako gatunek ludzki powinniśmy czuć się za nią także odpowiedzialni. Świadomość jej niepowtarzalności i wyjątkowości powinna nas nieustannie skłaniać do proekologicznych zachowań, które będą jej sprzyjać i zapewniać ochronę.

Festiwal Przyrody to zaproszenie dzikiej przyrody do środowiska miejskiego, która jest często jego niedocenianym i bardzo ważnym elementem, to również możliwość kontaktu z ludźmi pełnymi pasji, którzy często poświęcili całe życie, by poznawać naturę i utrwalić jej piękno na zdjęciach, filmach lub pisząc o niej.

Festiwal Przyrody to przestrzeń do wymiany myśli i wiedzy łącząca środowisko ekspertów przyrodników, miłośników natury, instytucje zajmujące się ochroną przyrody oraz organizacje pozarządowe w jednym miejscu. Celem tego spotkania jest zarażenie uczestników wydarzenia miłością do otaczającej nas przyrody i troską o nią. A wszystko to w jednym tyglu z odrobiną sztuki filmowej i muzyki, ponieważ obraz i dźwięk lepiej smakują razem, co postaramy się udowodnić podczas finałowego niedzielnego koncertu.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dla Przyrody, natomiast współorganizatorem Urząd Miasta Lublina. Partnerami wydarzenia są firmy: InPost (partner strategiczny), Kom-Eko, Koma, Galeria Olimp, a wsparcie merytoryczne zapewnili: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Poleski Park Narodowy, Roztoczański Parku Narodowy, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Dzięki tak szerokiej współpracy możliwe będzie zaprezentowanie walorów przyrody w wielu odsłonach, również w aspekcie jej zagrożeń i metod ochrony. To pierwsza edycja Festiwalu Przyrody, ale jesteśmy przekonani, że wydarzenie to wpisze się w harmonogram imprez organizowanych co roku w Lublinie.

Pierwszego dnia, w piątek 27 maja, uczniowie zainteresowanych szkół podstawowych z Lublina będą mogli wziąć udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez ekspertów z Fundacji Dla Przyrody. Takie spotkania to najlepsza forma dotarcia z edukacją do najmłodszych. Jest to często najbardziej zainteresowana grupa odbiorców i zarazem najbardziej wymagająca. Co najważniejsze, w przyszłości to oni będą odpowiedzialni za losy przyrody, zgodnie z ideą „Myśl globalnie, ale działaj lokalnie”. Podczas warsztatów dzieci poznają rzadkie i zagrożone gatunki występujące na terenie Lubelszczyzny, dowiedzą się, jak je poznać i gdzie można je spotkać.

W sobotę 28 maja odbędą się warsztaty filmowo-przyrodnicze, podczas których mieszkańcy będą mogli poznać tajniki nagrywania filmów przyrodniczych sprzętem amatorskim, nawet takim jak smartfon. Podczas warsztatów przekazana będzie wiedza teoretyczna, jak i praktyczna dotycząca posługiwania się prostym aparatem. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób można znaleźć obiekt do filmowania w najbliższym otoczeniu. Część aktywna odbywać będzie się w Parku Ludowym. Ze względu na formę tych zajęć ilość miejsc będzie limitowana. Kolejne warsztaty będą mieć miejsce nad Zalewem Zemborzyckim. Będzie to niepowtarzalna szansa spędzenia czasu z ekspertem ornitologiem, który oprowadzi uczestników warsztatu po ciekawych miejscach przylegających do tego zbiornika i opowie o tym, jak, gdzie i kiedy obserwować wybrane gatunki ptaków (np.: czapla, perkoz, łyska, uszatka, bączek, wodnik, trzciniak, pustułka), w jakie wyposażyć się narzędzia do ich lepszej obserwacji i dlaczego może to być świetna forma spędzania wolnego czasu. Zapisy na warsztaty prowadzone będą na stronie internetowej Festiwalu Przyrody: festiwalprzyrody.pl

Niedziela 29 maja będzie ostatnim i najważniejszym dniem Festiwalu z największą ilością atrakcyjnych wydarze, które będą mieć miejsce w najbardziej reprezentacyjnym parku Lublina - Ogrodzie Saskim. Jest to niezwykle atrakcyjny teren w naszym mieście, znajduje się tu wiele cennych okazów starodrzewu oraz miejskich gatunków ptaków, takich jak dzięcioł średni, puszczyk zwyczajny, dzięcioł zielony, dzięcioł białoszyi. Tego dnia uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć w plenerze wystawę edukacyjno-przyrodniczą „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”. Podczas ekspozycji prezentowane będą wizerunki 40 wybranych gatunków świata zwierzęcego charakterystycznych dla przyrody województwa lubelskiego. Przedstawione prace to realistyczne rysunki i grafiki Marka Kołodziejczyka, ilustratora dzikiej przyrody. Będą one wzbogacone o liczne ciekawostki, które przybliżą niesamowity świat zwierząt żyjących blisko nas, choć o ich istnieniu nie mamy czasem świadomości.

Zwieńczeniem festiwalu będzie jedyne w swoim rodzaju połączenie wybitnych artystów świata przyrody oraz świata muzyki. Zaprezentowany zostanie pokaz fotografii ukazujących piękno otaczającej nas przyrody uchwyconej przez Grzegorza Leśniewskiego w połączeniu z naturalnymi dźwiękami wybitnej muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu zespołu Des Orient. Michał Lorenc, jeden z bardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki filmowej, znany jest z takich produkcji jak choćby „Psy”, „Bandyta”, „Wino truskawkowe”, „Przedwiośnie”, serial „Ojciec Mateusz”. Muzykę na żywo zaprezentuje zespół Des Orient, którego twórczość inspirowana jest muzyką etniczną. Artyści tworzą razem od 1998 r. i od tego czasu wytworzyli własny, niepowtarzalny styl. Nagrywają ilustracje muzyczne do wybitnych polskich filmów, których autorem jest Michał Lorenc, bardzo chętnie sięgają też do korzeni etnicznych – muzyki bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Oprawę wizualną w tym finałowym przedstawieniu zapewnią zdjęcia dzikiej przyrody jednego z czołowych fotografów przyrody w Polsce Grzegorza Leśniewskiego. Ten przyrodnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania i zawodu, od ponad dwudziestu lat w swoich fotografiach próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. W latach 2009–2014 był jurorem Wielkiego Konkursu National Geographic Polska. W 2005 r. otrzymał tytuł Fotografa Roku, przyznawany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Jesteśmy przekonani, że ten niezwykły wieczór zapewni wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i zaostrzy apetyt na kolejną edycję Festiwalu.

Szczegółowy program festiwalu oraz plakaty festiwalowe można pobrać poniżej.

Serdecznie zapraszamy

Materiały

Program Festiwalu Przyrody 2022
Program​_Festiwal​_Przyrody​_20052022.pdf 0.44MB
Plakat - Festiwal Przyrody
Plakat​_-​_Festiwal​_Przyrody.pdf 13.29MB
Prelegenci Festiwalu Przyrody - plakat
Prelegenci​_plakat.pdf 0.72MB
{"register":{"columns":[]}}