W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Mokradła i ludzie: splecione losy” – debata z okazji Światowego Dnia Mokradeł

02.02.2024

Debata z okazji Światowego Dnia Mokradeł 2024

2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Dzień ten został ustanowiony na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych, która znana jest również jako Konwencja ramsarska. W jej ramach utworzono ponad 2 tysiące obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Dotychczas konwencja została ratyfikowana przez 172 państwa. Polska jest stroną konwencji od 22 marca 1978 r.

Mokradła są to obszary o płytkim zaleganiu wody, charakteryzujące się silnym uwilgotnieniem. Są one stale lub okresowo zalane wodą. Stanowią istotną część hydrosfery i pełnią ważną rolę w środowisku przyrodniczym. Do najważniejszych funkcji mokradeł można zaliczyć retencję wody, utrzymywanie bioróżnorodności gatunkowej, absorbcję i magazynowanie węgla organicznego, a także pełnienie roli filtra zanieczyszczeń. Obecnie w wielu miejscach mokradła są zagrożone przez nadmierną eksploatację wód podziemnych oraz melioracje ukierunkowane na osuszanie coraz większych obszarów.

W dniu Światowego Dnia Mokradeł na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS została zorganizowana debata pod nazwą: „Mokradła i ludzie: splecione losy. Chełmskie Torfowiska Węglanowe”. Podczas debaty poruszono najważniejsze kwestie dotyczące ochrony, monitoringu przyrodniczego oraz przyszłości chełmskich torfowisk węglanowych. W debacie wzięli udział również pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}