W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona czynna aldrowandy pęcherzykowatej na Lubelszczyźnie

06.09.2022

Ochrona czynna aldrowandy pęcherzykowatej na Lubelszczyźnie

Od 2019 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie realizuje projektu pt. „Ochrona czynna aldrowandy pęcherzykowatej (Aldrovanda vesiculosa) na terenie Lubelszczyzny”. Celem projektu jest ochrona różnorodności biologicznej poprzez restytucję zagrożonego gatunku tj. aldrowandy pęcherzykowatej. 
Projekt obejmuje utworzenie nowych i zasilanie istniejących populacji gatunku na stanowiskach, w celu zagwarantowania ich prawidłowego funkcjonowania w przyszłości. Zakłada również zabezpieczenie zasobów genowych gatunku ex situ poprzez rozmnażanie i utrzymywanie matecznika w kulturach in vitro.

Aldrowanda pęcherzykowata zalicza się do krytycznie zagrożonych gatunków. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej oraz została wymieniona w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej. Na Lubelszczyźnie występuje na kilku stanowiskach. Stanowi także przedmiot ochrony obszarów Natura 2000 Ostoja Poleska PLH060013, Lasy Sobiborskie PLH060043 i Brzeziczno PLH060076.

W końcu sierpnia pracownicy projektu, przy udziale przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wprowadzili ponad 2000 osobników aldrowandy do Jeziora Brzeziczno. Niegdyś w zbiorniku gatunek ten licznie występował. Niestety w ostatnich latach nastąpił drastyczny spadek liczebności populacji.
Jezioro Brzeziczno, wraz z kompleksem przylegających torfowisk, już w 1959 roku objęte zostało ochroną w formie rezerwatu przyrody.

Aldrowanda będzie wysiedlana także do innych zbiorników. Zaplanowany monitoring udatności, zarówno pod kątem stanu populacji, jak i oceny siedliska, pozwoli ocenić skuteczność podjętych działań. Nadmienić należy, że w 2020 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zakończył realizację projektu pn. „Ochrona czynna szczególnie zagrożonych gatunków roślin reliktowych z rodziny Salicaceae w siedliskach torfowiskowych”, w ramach którego wzmocniono populacje wierzb lapońskiej i borówkolistnej Salix lapponum i myrtilloides. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych ww. projektów:

https://up.lublin.pl/salix/

https://up.lublin.pl/aldrovanda/

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}