W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustanowienie rezerwatu przyrody „Mięćmierz” na terenie gminy Kazimierz Dolny

10.03.2023

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie podjął działania zmierzające do ustanowienia rezerwatu przyrody „Mięćmierz” na terenie gminy Kazimierz Dolny.

Projektowany rezerwat przyrody "Mięćmierz"

Projekt zarządzenia w sprawie ustanowienia rezerwatu przyrody „Mięćmierz” uzyskał już pozytywną opinię Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, działającej przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Lublinie, uchwałą nr 3/2022 z dnia 10 listopada 2022 roku.

Aktualnie trwają konsultacje społeczne projektu zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie w sprawie ustanowienia rezerwatu przyrody „Mięćmierz” na terenie gminy Kazimierz Dolny. Od dnia 28 lutego 2023 r. istnieje możliwość zapoznania się z jego treścią w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie przy ul. Bazylianówka 46, 20 - 144 Lublin (w godzinach 800-1500, od poniedziałku do piątku), a także na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rdos-lublin w zakładce: „Obwieszczenia i zawiadomienia”.

Ponadto projekt niniejszego zarządzenia został przesłany do Urzędu Miasta Kazimierz Dolny oraz Gminy Wilków z prośbą o udostępnienie jego treści w sposób zwyczajowo przyjęty oraz wystosowanie ewentualnych uwag do jego zapisów.

Na projektowany rezerwat przyrody „Mięćmierz” składają się dwie enklawy. Pierwsza (Mięćmierz I), potocznie określana mianem „skarpy wiślanej”, znajduje się na południe od zabudowań Mięćmierza. Druga enklawa (Mięćmierz II), potocznie określana mianem „suchej dolinki”, położona jest na skarpie pomiędzy zabudowaniami Albrechtówki i Mięćmierza.

Rezerwat przyrody „Mięćmierz”, o powierzchni 11,67 ha, powstanie na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, pozostających w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Jego celem ochrony będzie zachowanie stanowiska siedlisk kserotermicznych, budowanych przez gatunki rzadkie i chronione, oraz zachowanie unikatowych otwarć widokowych.

Dominującym typem roślinności, zarówno na powierzchni w Albrechtówce, jak i w Męćmierzu, są murawy kserotermiczne z klasy Festuco-Brometea reprezentujące coraz rzadszy na Lubelszczyźnie zespół omanu wąskolistnego Inuletum ensifoliae.

Badania naukowe prowadzone w latach 2020 - 2021 wskazały na występowanie w rezerwacie przyrody „Mięćmierz” ponad 100 gatunków roślin. Większość z nich to rośliny murawowe z klasy Festuco-Brometea i okrajkowe z klasy Trifolio-Geranietea sanguinei. Łącznie na terenie rezerwatu zanotowano 30 gatunków rzadkich, zagrożonych i objętych ochroną prawną, w tym: 15 gatunków z Polskiej czerwonej listy roślin kwiatowych i paprotników (Kaźmierczak i in 2016), 17 gatunków z czerwonej listy roślin naczyniowych Lubelszczyzny (Cwener i in. 2016) oraz 9 gatunków objętych ochroną ścisłą i 11 objętych ochroną częściową, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (t. j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1409).

Fauna projektowanego rezerwatu „Mięćmierz” obfituje w liczne gatunki bezkręgowców termofilnych lub kalcyfilnych.

Poza bogactwem florystycznym i faunistycznym rezerwatu, jego walory obejmują również unikatowe otwarcia widokowe na przełomowy odcinek Wisły. Na wysokości Mięćmierza i Janowca dolina Wisły zawęża się do szerokości niespełna kilometra, przybierając formę wąskiego kanionu. Z rezerwatu możemy podziwiać unikatową panoramę na rezerwat faunistyczny „Krowia Wyspa” oraz na przeciwległy brzeg Wisły z dominującym zamkiem w Janowcu. U podnóża północnej enklawy rezerwatu, w suchej dolince, położona jest dawna osada rybacka Mięćmierz, określana mianem „żywego skansenu”. Znana jest ona z relokacji szeregu wiejskich chałup oraz zabudowań gospodarczych, z których kilka zostało objętych wpisem do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Omawiany teren zlokalizowany jest w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz chroniony w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Utworzenie dodatkowej formy ochrony w postaci rezerwatu przyrody pozwoli zachować wyjątkowy, pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, teren w strefie krawędziowej Małopolskiego Przełomu Wisły.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}