W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znakowanie kolejnych rezerwatów przyrody na Lubelszczyźnie

01.12.2022

Oznakowanie rezerwatów przyrody

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie zakończyła kolejny etap znakowania rezerwatów przyrody w województwie lubelskim.
Zadanie obejmowało demontaż zniszczonych i posadowienie w terenie nowych tablic informujących o nazwie formy ochrony przyrody tzw. „tablic urzędowych” na terenie rezerwatów przyrody położonych w granicach województwa lubelskiego.

W roku 2022 oznakowano następujące rezerwaty przyrody:

  • Szwajcaria Podlaska
  • Czapli Stóg
  • Jezioro Orchowe
  • Małoziemce
  • Serniawy
  • Magazyn
  • Trzy Jeziora
  • Żółwiowe Błota

Tablice ustawiane były na granicy rezerwatów przyrody, w miejscach szczególnie uczęszczanych (m.in. przy szlakach komunikacyjnych), na gruntach będących w zarządzie Lasów Państwowych.

Oznakowanie granic rezerwatów przyrody posłużyło do identyfikacji tej formy ochrony przyrody.
Znakowanie granic rezerwatów przyczynia się do lepszego egzekwowania zakazów obowiązujących na tym terenie i w związku z powyższym zmniejszenia antropopresji na przyrodę rezerwatów.
Zgodnie z art. 115 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r., poz. 916 ze zm.) na obrzeżach lub w pobliżu form ochrony przyrody umieszcza się m in. tablice mówiące o nazwie obszaru chronionego. Oznakowania form ochrony dokonuje organ sprawujący nadzór nad daną formą ochrony przyrody – w przypadku rezerwatów organem sprawującym nadzór jest regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Zadanie to było kontynuacją prac rozpoczętych w 2009 roku, kiedy to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie zleciła wykonanie 57 tablic do 23 rezerwatów przyrody z obszaru województwa lubelskiego. Tablice te zostały zamontowane w terenie w 2010 roku. Kolejny etap znakowania granic rezerwatów nastąpił w roku 2012, kiedy to zostały wykonane i posadowione 82 sztuki tablic w 32 rezerwatach. W kolejnych etapach zamontowano: 101 sztuk tablic w 35 rezerwatach w roku 2013, 24 sztuki tablic w 10 rezerwatach przyrody w roku 2015, 27 sztuk tablic w 11 rezerwatach w roku 2021 oraz 13 sztuk tablic w 8 rezerwatach w roku bieżącym.

Dzięki tym działaniom, na chwilę obecną wszystkie rezerwaty przyrody zlokalizowane w województwie lubelskim są oznakowane.
Zadanie finansowane było ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach projektu pn „Czynna ochrona wybranych siedlisk i gatunków na terenie województwa lubelskiego w roku 2022”.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}