W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Polski w Singapore International Cyber Week

05.10.2021

5.10.2021 r. Polska wzięła udział w ministerialnej sesji otwierającej tegoroczną edycję Singapore International Cyber Week, odbywającej się pod hasłem “Living with COVID19 – Reimagining digital security risks and opportunities” , wraz z przedstawicielami Brunei, Indonezji, UE, Rumunii, Niderlandów i brytyjskiego biznesu.

Ministerial_Roundtable_Opening_Session_5_October_Aproach_to_Enhance_Cybersecurity

Obradom przewodniczył Dyrektor Wykonawczy Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego David Koh.

Reprezentujący Kancelarię Prezesa Rady Ministrów  dyrektor departamentu polityki cyfrowej  Michał Pukaluk, dostrzegając wzrost zagrożeń w sieci, wynikający z interoperacyjności systemów i braku fizycznych barier, przedstawił doświadczenia Polski odnotowane w okresie pandemii i przyspieszone tempo cyfryzacji oraz związane z tym wyzwania. Zwracał uwagę na  efektywność i bezpieczeństwo rozwiązań wdrażanych w ramach polityki cyfryzacji i działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się COVID oraz potrzebę zachowania prywatności użytkowników. Podobne spojrzenie będzie przyświecało Polsce jako gospodarzowi ogólnoświatowego Forum Zarządzania Internetem (IGF 2021), które odbędzie się na początku grudnia br. w Katowicach.

Reprezentująca Instytut Kościuszki ekspertka pozarządowa ds. bezpieczeństwa, Izabela Albrycht została zaproszona do skomentowania dyskusji panelowej z udziałem Minister Komunikacji i Informacji Josephine Teo. Wskazywała na istotne miejsce sektora prywatnego w wypracowaniu kształtu pożądanych rozwiązań i rolę państw w uzgodnieniu norm międzynarodowych dot. odpowiedzialnego zachowania w internecie oraz sposobów przeciwdziałania nieprzyjaznym działaniom. Kwestia cybebezpieczeństwa będzie jednym z problemów, którymi planuje się zająć Polska w ramach przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 roku.

Konferencja SICW, organizowana cyklicznie przez singapurską Agencję Cyberbezpieczeństwa skupia przedstawicieli administracji rządowej z wielu państw podobnie myślących, analityków, przedsiębiorstwa technologiczne i ekspertów sektora informacji i technologii, którzy omawiają aktualne trendy i wyznawań w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Edycja 2021 konferencji poprzedza singapurskie przewodnictwo w grupie roboczej ONZ wypracowującej standardy bezpieczeństwa w obszarze technologii informatycznych i telekomunikacji – o czym informował inaugurujący wydarzenie starszy minister, minister koordynujący ds. bezpieczeństwa Narodowego Teo CHee Hean.

Główne wątki dyskusji dotyczą wpływu pandemii i upowszechnienia się rozwiązań cyfrowych we wszystkich obszarach aktywności gospodarczej i życia społecznego na perspektywy gospodarcze dalszego rozwoju sektora cyfrowego, przy silnie eksponowanej potrzebie wzmocnienia odporności na rosnące zagrożenia cybernetyczne ze strony wrogich podmiotów. Eksperci podkreślają celowość współpracy ośrodków rządowych, pozarządowych i komercyjnych przy minimalizacji ryzyk i wypracowaniu normatywnego podejścia, akceptowalnego dla odpowiedzialnych użytkowników przestrzeni cyfrowej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}