W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O suszy w Polsce podczas warsztatów „Europejski Zielony Ład: Woda i Ścieki w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym”

27.05.2021

Aktualne działania w walce z suszą w Polsce, potencjalne ujęcie zasobów wodnych w gospodarce o obiegu zamkniętym, a także możliwe działania mające na celu wykorzystanie potencjału sektora wodno-ściekowego i przyspieszenie jego transformacji zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) to niektóre z tematów jakie poruszano podczas warsztatów „Europejski Zielony Ład: Woda i Ścieki w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym”, organizowanym przez Instytut gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. W wydarzeniu, które odbyło się 21 maja 2021 r. udział wziął Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku Łukasza Lange.

Łukasz Lange - Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska

Agenda warsztatów obejmowała część seminaryjną oraz pracę w grupach roboczych. Podczas części seminaryjnej Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku - Łukasz Lange przedstawił aktualne działania Polski
w zakresie walki z suszą i niedoborem zasobów wodnych, podkreślając kluczowe znaczenie sektora wodno-ściekowego w realizacji założeń GOZ oraz zrównoważonej gospodarki zasobami wodnymi.

Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska zaznaczył, jak istotne jest wspieranie transformacji w kierunku GOZ jako niezbędnego elementu tworzenia niskoemisyjnej, zasobooszczędnej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki Polski, wskazując tym samym na innowacyjność oraz wzmacnianie współpracy pomiędzy administracją publiczną i sektorem nauki, a w efekcie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w gospodarce w kraju.

Jak podkreślił podczas spotkania Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska. Gospodarowanie zasobami to także połączenie z suszą.

Jeśli mówimy o gospodarowaniu zasobami w naszym kraju to mówimy także o gospodarowaniu wodami. A jeśli mówimy o gospodarowaniu zasobami wodnymi to wskazujemy na istotną korelację ze zjawiskiem suszy. Chciałbym aby to dzisiejsze spotkanie było także przyczynkiem do tego, abyśmy się wspólnie zastanowili nad tym, czy zjawiska suszy nie odnosić do gospodarki o obiegu zamkniętym w kontekście gospodarowania zasobami wodnymi

- podkreślił Pełnomocnik.

Pełnomocnik wskazał także na sytuację Polski względem dostępności zasobów wodnych.

Polska ma niski współczynnik dostępności wody na poziomie 1600 m3/rok/mieszkańca obniżający się niemalże o połowę w okresie ekstremalnej suszy. Dla porównania krajów europejskich współczynnik ten np. w Norwegii wynosi ok. 74 000 m3/rok/mieszkańca, w Chorwacji ok. 25 000 m3/rok/mieszkańca, w Szwecji, Łotwie czy Serbii ok. 18 000 m3/rok/mieszkańca, a na Węgrzech ok 10 000 m3/rok/mieszkańca. Nie mówiąc już o Islandii gdzie ten współczynnik sięga powyżej 500 000 m3/rok/mieszkańca. Natomiast należy pamiętać również, że w Polsce zatrzymujemy ok. 7% objętości średniorocznego odpływu wód powierzchniowych, co nie jest sytuacją zadowalającą.

Podczas warsztatów nie mogło również zabraknąć tematu odsłony nowej platformy susza.gov.pl.

Zainaugurowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęcie funkcjonowania platformy susza.gov.pl to idea poruszania się po zupełnie odrębnej płaszczyźnie, ale równoległej do działań kompetencyjnych poszczególnych resortów. To integracja i kolektywne przedsięwzięcie względem środowiska nauki. Planujemy zrealizować kolejny krok zwrócony w stronę współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki w zakresie udrożnienia ścieżki do możliwości publikacji w nowym czasopiśmie , które docelowo zapewne będzie ujęte w wykazie czasopism punktowanych. Wsłuchujemy się w obszar nauki, ale widzimy równoległą potrzebę pilnych działań w obszarze samorządów oraz organizacji pozarządowych

- zaznaczył Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska.

W kontekście suszy omówiono także szczegółowo szereg ważnych i istotnych projektów oraz inicjatyw prowadzonych przez poszczególne resorty, tj. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie kwestią najważniejszą w ocenie Ministra Klimatu i Środowiska jest działanie w sposób ujednolicony i komplementarny na poziomie rządowym. Aby tego dokonać niejednokrotnie należy wybierać drogę działania „w poprzek administracji publicznej scalając rozmaite obszary, które mają jeden cel główny

- dodał Łukasz Lange.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}